altın
robot
analiz
robot
altın
analiz

17.08.2022 Piyasaya Genel Bakış ve Haber Başlıkları

17.08.2022 Piyasaya Genel Bakış ve Haber Başlıkları
altın
17.08.2022
23
A+
A-

Piyasalara Bakış

Küresel Piyasalarda İştah Sürüyor

Ekonomik aktiviteye ilişkin karmaşık verilere karşı ABD’de güçlü sinyaller veren bilançolar küresel piyasalarda risk iştahının devam etmesine yol açtı. Petrol piyasasında ise dikkatler Batı ülkeleri ile İran arasındaki nükleer görüşmelere çevrildi. Goldman Sachs görüşmelere ilişkin analizinde yakın vadede anlaşma öngörmediğini açıkladı.

Yeni Zelanda yine Faiz Artırdı

Yeni Zelanda Merkez Bankası ülkede yüksek seyreden enflasyonla mücadele etmek için politika faizini 50 baz puan artışla yüzde 3’ye çıkardı. Böylelikle banka birbirini izleyen dört toplantıda faiz artışı kararı almış oldu.

robot

Biden ‘ Enflasyonu Düşürme Yasası’nı imzaladı

ABD Başkanı Joe Biden, enflasyonun düşürülmesine yönelik kapsamlı sağlık, iklim ve vergi düzenlemelerini içeren yasayı imzaladı. Törende yaptığı konuşmada Biden, yasanın ABD tarihinin en önemli yasalarından biri olduğunu söyleyerek “Bu yasa, iklim konusunda şimdiye kadar atılmış en büyük adım.” değerlendirmesinde bulundu. Yasanın ABD’nin iklim değişikliğiyle mücadele için cesur ek adımlar atmasına izin vereceğini kaydeden Biden, sağlık hizmeti almak için mücadele eden Amerikalılara ise önemli faydalar sağlayacağını anlattı.

FED’den Bankalara ‘Kripto’ Uyarısı

ABD Merkez Bankası (Fed), bankalara kripto varlıklarla ilgili hizmetleri sunmadan önce yasal izinleri kontrol etme uyarısında bulundu. Söz konusu mektupta, gelişmekte olan kripto varlıkların, bankacılık kuruluşları, müşterileri ve genel finansal sistem için potansiyel fırsatlar sunduğu, ancak kripto varlıkla ilgili faaliyetlerin güvenlik, tüketicinin korunması ve finansal istikrar ile ilgili riskler de oluşturabileceği aktarıldı.

İkinci bir S-400 Anlaşması Yok

Bloomberg HT Genel Müdürü Ali Can Türkoğlu S-400 konusunda ikinci bir anlaşmanın söz konusu olmadığını bildirdi. Anlaşma iddiasının ardından Savunma Sanayii Başkanlığı da “Yeni bir gelişme söz konusu değil. İlk gün yapılan anlaşmaya göre süreç devam etmektedir” açıklamasında bulundu. Rus haber ajansı Tass’a göre, Rusya Federal Askeri-Teknik İşbirliği Teşkilatı Başkanı Dmitry Shugaev, Rusya ve Türkiye’nin ikinci S-400 füze sistemi tedariği sözleşme imzaladığını söylemişti.

Türkoğlu konuyla ilgili Bloomberg HT yayınında şu detayları verdi: “Bir kere ikinci bir anlaşma söz konusu değil. Türkiye ile Rusya arasında yeni bir S-400 alımı ile ilgili bir anlaşma yok. Hatırlayalım Türkiye ile Rusya arasında S-400 anlaşması yapıldığında Türkiye Rusya’dan iki sistem olarak S-400 alımını gerçekleştirmişti. Bunların ilki zaten hazır sistemdi ve teslim edildi. Şimdi ikinci ile ilgili olarak Türkiye ile Rusya arasındaki görüşmeler devam ediyor, zaten başından beri devam ediyordu.

Petrol şirketlerinin iklim senaryoları Paris Anlaşması ile uyumsuz bulundu

Küresel petrol şirketleri BP, Shell ve Equinor’un karbonsuzlaşma senaryolarının, Paris Anlaşması’nın iklim hedefleriyle uyumsuz ve tutarsız olduğu tespit edildi. Araştırma kuruluşu Climate Analytics tarafından yürütülen ve Nature Communications’da yayımlanan hakemli makaleye göre, araştırmacılar 2020-2021 yıllarında karbonsuzlaşma hedeflerine yönelik açıklanan 6 kurumsal senaryoyu analiz etti.

Söz konusu 6 senaryo arasında, Uluslararası Enerji Ajansı’nın (UEA) 2, BP’nin 2, Shell’in 1 ve Equinor’un 1 senaryosu yer aldı.

Buna göre, küresel sıcaklık artışı, Equinor’un “Yeniden Dengeleme” senaryosunda 2060’ta sanayi öncesi seviyeye göre 1,73 derece, BP’nin “Hızlı” senaryosunda 2058’de 1,73 derece, Shell’in “Gökyüzü” senaryosunda 1,81 derece ve UEA’nın “Sürdürülebilir Kalkınma” senaryosunda 2056’da 1,78 dereceyle zirve yapabileceği hesaplandı.

 

analiz
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.