altın
robot
analiz
robot
altın
analiz

Akaryakıt Fiyatlarında İndirim! 8 Haziran

Akaryakıt Fiyatlarında İndirim! 8 Haziran
altın
08.07.2022
25
A+
A-

Brent Petrol 100 Doların Altını Test Edince Akaryakıt Fiyatlarında İndirim Görüldü! Dolar Kuru ise Yeni Gününde De Yükselişine Devam Ediyor!

Akaryakıt Fiyatlarında İndirim! Karışık seyreden dolar, petrol ve altın piyasalarında hafta kapanışı öncesinde hareket devam ediyor. Brent petrol uzun bir aradan sonra 100 doların altını test etti! İçerde ise akaryakıt fiyatları ve dolar kuru yakından takip ediliyor!

Rusya ve Ukrayna savaşı ile hali hazırda pandemiden çıkan piyasalarda fiyatlar altüst oldu. Bir süredir yüksek seviyeden seyreden brent petrol fiyatları, 25 Nisan’dan bu yana ilk defa 100 doların altını test etti. Yaşanan bu gelişme ise Türkiye’de de akaryakıt fiyatlarına yansıyor. Merkez bankalarının artan enflasyona karşı para politikalarında gittiği sıkılaşmanın ardından ekonomide oluşan resesyon endişeleri de düşüş göstermeye başladı. Brent petrolde görülen düşüşlere rağmen akaryakıt fiyatlarına gelen indirimlerin kalıcı hale gelmesinin zor olduğu aktarılıyor. Bunun nedeni ise TL’nin dolar karşısında yaşadığı değer kaybının hızlanması gösteriliyor.

Brent Petrol 100 Doların Altını Test Etti!

Akaryakıt Fiyatlarında İndirim! 25 Nisan’dan beri ilk defa 100 doların altını test eden Brent petrol, önceki gün yaşadığı yüzde 2,88’lik düşüş ile 99,8 dolardan işlem gördü. Varil fiyatında görülen bu seviyeler uzun bir aranın ardından ilk kez geldi. Öte yandan Batı Teksas (WTI) ham petrolün varil fiyatı da yüzde 2,82 oranında bir düşüş ile 96 dolar seviyelerine kadar gerilemişti.

robot

Küresel piyasalarda petrol fiyatlarının yaşadığı bu düşüş eğilimi ise pompa fiyatlarına da yansıyor. BDDK tarafından alınan karar sonrasında dolar/TL’nin yaşadığı düşüşün geçici olmasının ardından yeniden 17 lira seviyeleri görüldü. Dolarda artış olması zam beklentilerini tetiklerken, küreselde düşen petrol fiyatları nedeni ile indirim haberleri gelmeye başladı.

Akaryakıta İndirim Bekleniyor!

Akaryakıt Fiyatlarında İndirim! Motorini LPG ve benzin fiyatları Türkiye’de milyonlarca araç sahibi tarafından yakından takip ediliyor. 2 Temmuz’da gelen otogaz ve benzin indirimi sonrasında, Brent petrolün sert düşmesinin ardından yeni indirim haberleri de beklenmeye başladı. En 28 – 29 Haziran tarihleri arasında motorine gelen peş peşe indirimler ilse toplamda 3 lira 34 kuruşluk bir indirim görülmüştü. 100 doların altına inen Brent petrol fiyatlarının ardından akaryakıtta yeni bir indirim dalgasının daha görülmesi bekleniyor.

8 Temmuz Cuma günü itibariyle motorinin litre fiyatında 2 lira 10 kuruşluk bir indirim gelmesi bekleniyor. Söz konusu indirimin uygulanmaya başlaması halinde motorin litre fiyatının 25 liranın altına gerileyeceği aktarılıyor. Benzin grubunda da indirim beklentisi oluşmuş durumda. Ancak Türkiye’de artan dolar kuru nedeniyle söz konusu indirimlerin etkisinin kısa süreceği ifade ediliyor.

Akaryakıt Fiyatlarında İndirim!

Dolar Endeksi 20 Yılın Zirvesinde!

ABD’den gelen ekonomik kararlar piyasaları etkilemeye devam ediyor. Enflasyon ve resesyon arasında ciddi bir ikilem yaşayan ekonomide artan belirsizlikler nedeniyle güvenli liman olarak görülen yatırım araçlarına ilgi artıyor. FED faiz kararı ile güçlenen dolar talebi sonrasında ise dolar endeksi son 20 yılın en yüksek seviyelerine dayanmış durumda.

FOMC toplantı tutanaklarının da açıklanmasının ardından tahvil piyasalarında satış ağırlıklı seyir takip edildi. ABD’nin 10 yıllık tahvil faizi 12 baz puan artışla yüzde 2,94’e kadar yükseldi. Dolarda yaşanan bu artışlar ise Türk Lirası üzerinden de etkisini gösteriyor.

Dolar/TL Ne Kadar Oldu?

FOMC tutanaklarının açıklanmasının ardından dolar/TL cephesinde de yeni gelişmeler takip ediliyor. 17,22 lira seviyelerinden 7 Temmuz Perşembe günü kapanışına hazırlanan dolar kuru, düşen petrol fiyatlarına rağmen akaryakıt fiyatlarında yapılacak indirimleri engelleyebileceği aktarılıyor. Tüm piyasalarda belirsizlik faktörü ise bir hayli artmış durumda. Akaryakıt Fiyatlarında İndirim!

 

 

analiz
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.