altın
robot
analiz
robot
altın
analiz

Akaryakıt Fiyatlarında Son Durum Ne? 24 Temmuz

Akaryakıt Fiyatlarında Son Durum Ne? 24 Temmuz
altın
24.07.2022
14
A+
A-

Petrol Fiyatlarında Dalgalanma Sürüyor! Düşüş Sonrasında Gözler Akaryakıt İstasyonlarına Çevrildi! Akaryakıt Fiyatlarında Son Durum Ne?

Akaryakıt Fiyatlarında Son Durum Ne? Piyasalar endişeli! Önceki gün petrol fiyatlarında görülen sert düşüşün etkileri kısa sürdü. Petrol fiyatlarında dalgalanmalar devam ediyor. Türkiye’de ise akaryakıt fiyatlarına etkisi merak ediliyor. Peki, Brent petrol ne kadar oldu? Güncel akaryakıt fiyatları…

ABD’den gelen talep düşüşleri sonrasında baskılandığı görülen petrol, haftanın son işlem gününde artan jeopolitik riskler ve arz endişelerinin de devam etmesinin ardından tekrara yükselmişti. Önceki günlerde ise sert düşüş ile uzun süredir devam eden karışık seyrini sürdürmeye devam ediyor. Hafta sonunda ise kapanışta takip edilen seviyeler izlenmeye devam ediyor. Petrol fiyatlarının yaşadığı sert gerileme sonrasında akaryakıt fiyatlarında oluşacak indirimler konusunda da gözler Türkiye’de akaryakıt istasyonlarına çevrilmişti. Ancak son gelişmeler sonrasında enerji piyasalarında görülen hareketlilikler dikkat çekti. Takip edecek haftalarda ise petrol fiyatlarında hangi seviyelerin takip edileceği merak ediliyor.

Piyasalarda Talep Endişeleri Baskılıyor!

Petrol fiyatları önceki gün sert bir düşüş yaşamasının ardından piyasalarda yeni indirim haberleri beklenmeye başlamıştı. Haftanın son işlem gününde ise düşüş eğilimi kaybedilerek yeni seviyeler takip edildi. ABD’den gelen zayıf talep ile petrol piyasalarında görülen düşüş eğiliminin kesildiği aktarıldı. Fiyatlarda görülen bu arz sıkışıklığı ve jeopolitik gerilimlerin etkisiyle yükseliş görülmüştü. ABD’de zayıflayan talep ve Libya’dan gelen arz artışı nedeniyle düşen petrol, aynı zamanda jeopolitik gerilimler nedeni ile artış eğilimi gösterdi.

robot

İnişli çıkışlı bir seyir izleyen enerji piyasaları, ABD’den düşen yakıt talebi sonrasında ABD ham petrolü fiyatlarını da baskıladı. Brent petrol vadeli işlemleri kapanış gününde yüzde 1,24 artışlar 105 dolar seviyelerini görmüştü. ABD ham petrolü vadeli işlemleri ise yüzde 1,3 oranında artışla 97 dolar seviyelerine kadar geldi.

ABD Merkez Bankası (FED) başta olmak üzere önde gelen merkez bankalarının yüksek enflasyona karşı faiz artırma stratejileri uygulamaları sonrasında ekonomileri soğutma çalışmaları kapsamında petrol talebinin aşağı çekildiği görülüyor.

Akaryakıt Fiyatları Bir Aydır Düşüş Yaşıyor

Genel piyasa görünümüme bakıldığında ise petrol fiyatlarının geçtiğimiz Çarşamba günü yayımlanan hükümet verilerine göre, ABD’de benzin stokları geçen hafta itibariyle 3,5 milyon varil artış göstermiştir. Miktar analistlerinin tahminlerinin de ötesine geçti. ABD’de perakende akaryakıt fiyatları ise üst üste 37 gün boyunca düşüş yaşadı.

Akaryakıta İndirim Gelir Mi?

Akaryakıt Fiyatlarında Son Durum Ne? Petrol fiyatlarının düşmesi sonrasında Türkiye’de de akaryakıt fiyatları etkileniyor. Ancak yükselen kur nedeniyle indirim oranları yüksek olmuyor. Sektör kaynaklarından edinilen bilgilere göre kapanış seviyelerine göre benzine indirim gelebileceği ancak henüz netlik kazanmadığı aktarıldı. Küresel piyasalarda akaryakıt fiyatlarında düşüş olsa da dolar/TL kurunda yaşanan sert artışlar indirim ihtimalinin azalmasına neden oluyor.

Brent Petrol Ne Kadar Oldu?

Brent petorol fiyatında dalgalanmalar devam ediyor. 23 Temmuz Cumartesi itibariyle piyasalarda Brent petrol fiyatı 103,20 dolar seviyelerine hafif bir gerileme yaşadı. Hafta sonu sert bir hareket beklenmeyen petrol fiyatlarında önümüzdeki yeni hafta itibariyle seviyeler takip edilecek. ABD’den gelen veriler ve genel küresel piyasalardaki ekonomik görünüm yakından takip edilecek.

Akaryakıt Fiyatlarında Son Durum Ne?

Güncel Akaryakıt Fiyatları Ne Kadar?

Akaryakıt Fiyatlarında Son Durum Ne? Son akaryakıt indirimleri sonrasında Cumartesi itibariyle benzinin litre fiyatı İstanbul’da ortalama 22,70 lira oldu. Ankara’da ve İzmir’de ise 22,82 liradan satışa sunuluyor. LPG fiyatlarında ise geçtiğimiz dönemde zam uygulanmıştı. Gelen 30 kuruşluk zam sonrasında fiyatlar artış gösterdi. Küresel piyasalarda akaryakıt fiyatlarının dalgalanması ve dolar/TL’nin yükselişi ise indirim ihtimalini azaltmaya devam ediyor. Yeni seviyeler takip edilecek.

analiz
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.