altın
robot
analiz
robot
altın
analiz

Altın Sertifikası Nasıl Alınır? 2022

Altın Sertifikası Nasıl Alınır? 2022
altın
17.07.2022
38
A+
A-

Altın Sertifikası Nasıl Alınır?

Altın sertifikası nasıl alınır? Sorusu, yastık altında altını olan kişilerin merak ettiği konulardan biridir. Yaklaşık olarak 5 bin ton altının yastık altında tutulduğu düşüncesi ve bu altınların çıkarılması için başlanılan bu uygulama, altınları ekonomiye kazandırmak için planlanmıştır. En güvenilir yatırım aracından olan altın alımı aynı zamanda en popüler yatırımlar arasında yer alır. Peki detaylarıyla altın sertifikası nedir? Ve altın sertifikası nasıl alınır? İnceleyelim.

Altın Sertifikası Nedir?

Altın sertifikası, bireysel yatırımcıların ellerinde yer alan fiziki altınların ekonomiye kazandırılması için risksiz bir şekilde vatandaşa altın karşılığında, alınan altının değeri kadar olan sertifikanın verilmesidir. Bireysel yatırımcılar tarafından alınan bu altınlar, hükümet tarafında atıl durumda görülür. Bu nedenle geliştirilen altın sertifikası hem bireysel yatırımcılara güvenilir ve kârlı bir yatırım imkanı sunar hem de piyasadan çekilen yaklaşık 5 bin ton kadar altının piyasaya yeniden sürülmesini sağlar. Bu şekilde de ekonomiye kazandırılan bu altınlar her iki taraf için de avantajlı bir durum yaratır.  Altın sertifikası almak kolaydır. Ekonomiye kazandırılan bu altınlar, bireysel yatırımcılar için bir kayıp olmayacaktır.

Şöyle ki, ekonomiyi hareketlendirmek için alınan altınların karşılığında verilen sertifika altının aldığı oranda kâr alacak ve bireysel yatırımcı dilediği zamanda altının değerinden bu sertifikayı bozdurabilecektir. Güncel fiyattan Türk lirasına çevrilen bu sertifikalar, bireysel yatırımcının isteğine göre daha sonra sertifikanın değeri kadar altına da çevrilebilecektir.

robot

Altın Sertifikası Alma İşlemi Nasıldır?

Altınlarını hiçbir zarara uğramadan ekonomiyi canlandırmak için vererek altın sertifikası alacak olan kişiler öncelikle bu sertifikaların verileceği zamanın açıklanmasını beklemelidir. Devlet tarafından açıklanan bu tarihlerde gerekli şartları taşıyan altınlarınızla belirlenen bankalara ve banka şubelerine giderek altın sertifikanızı alabilirsiniz. Bireysel yatırımcılardan bizzat altın almak isteyen kuyumcular ise hem güvenilirlik hem de işlerin daha iyi yürütülebilmesi için Kuyumcu Altın Değerlendirme Sistemi adı verilen KAD-SİS’e başvurmaları ve onay almalarının ardından, bireysel yatırımcılardan almış oldukları altın karşılığında altın sertifikası verebilirler. Altın sertifikası nasıl alınır? Sorusunun cevabı bu şekildedir.

Altın Sertifikası İçin Şart Bulunur Mu?

Altın sertifikası alacak olan bireysel yatırımcılar için bazı şartlar bulunuyor. Altın sertifikası şartlarını şu şekilde açıklayabiliriz:

  • Altın sertifikası karşılığında verilecek olan altınların 22 ayar ya da 24 ayar olması gerekir. Bu ayarların dışındaki altınlar, altın sertifikası karşılığında verilemeyecek.
  • Altın sertifikasının verileceği dönemlerin açıklanmasının ardından, tarihlerden önce ya da tarihlerden sonra getirilen altınlar kabul edilmeyecektir.
  • Devlet tarafından belirtilen bankalardan ve belirlenen banka şubelere altınların teslim edilmesi gerekir. bu sebeple altınları başka bankaya ya da belirtilen şubelerden başka şubelere teslim etmemeniz gerekir.

Altın Sertifikası Nasıl Alınır?

Altın Sertifikasının Avantajları Var Mı?

Ekonominin canlandırılması için verilen altın sertifikası planlaması, bireysel yatırımcıları hiçbir şekilde zarara uğramayacak tarzda planlanmıştır. Hatta verilen altın sertifikasının avantajlarının başında, yastık altlarında duran altınların çalınması korkusunun ortadan kaldırılması gelir. Verilen altın gramı değerinde olan altın sertifikası hiçbir değer kaybetmeden bireysel yatırımcıların istediği zamanda Türk lirasına ya da yine güncel değerdeki altına dönüştürülebilecektir. Altın alım ve satım işlemlerinde meydana gelen bazı değer kayıplarının da ortadan kalkacağını işaret eden bu uygulama, bilezik olarak verilen altının, alınırken yine güncel değerde ve bireysel yatırımcının hiçbir zararı olmadan bilezik olacak şekilde verileceğini belirtir.

Altın sertifikasının ne olduğundan ve altın sertifikası nasıl alınır? Sorusundan bahsettik. Siz de yastık altında sakladığınız altınları belirtilen tarihlerde belirtilen bankalara götürerek karşılığında altın sertifikası alabilirsiniz.

analiz
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.