altın
robot
analiz
robot
altın
analiz

ALTIN (XAUUSD) BEKLENTİLER 23.09.2022

ALTIN (XAUUSD) BEKLENTİLER 23.09.2022
altın
23.09.2022
31
A+
A-

ALTIN

ALTIN (XAUUSD) AYI PİYASASINA GİRERKEN KAZANÇLI FIRSATLAR SİZİ BEKLİYOR OLABİLİR

ALTIN (XAUUSD) BEKLENTİLER

Altın (xauusd) Rusya-Ukrayna savaşının yarattığı etki ile 2022 yılına sert yükselişler ile başlayan ONS Altın (XAUUSD) tarafında, 7 Mart haftası görülen 2070 seviyesinden sonra başlayan sert satışlar, AYI piyasasına işaret ederken, ürünün yaşadığı değer kaybı ise %20’ye yakın. Amerikan Merkez Bankası FED’in faizleri artırmaya başladığı Mart ayından itibaren kademeli satışlara maruz kalan ONS Altın (XAUUSD) tarafında, anlık olarak incelediğimizde 1665 seviyelerini görmekteyiz. Uzun vadeli haftalık grafikte 200 periyotluk SMA seviyesini aşağı yönlü kaybeden değerli metal, geri çekilmelerin devamında 1616 seviyesini majör destek olarak takip edebilir.

ALTIN

robot

Olası senaryolarda desteğin kaybedilmesi ise, 1500’lere kadar uzanan geniş bant aralığında fiyatlanmalara yol açabilir. Yükselişlerde ise, 1690 ve 1723 seviyeleri kısa vadeli dirençler konumundadır. RSI tarafında kademeli güç kaybı göze çarpıyor ve henüz toparlanmaya işaret eden bir görüntü oluşturmaktan uzakta. Pandemi sırasında merkez bankalarının başta FED olmak üzere ultra genişleyici ve destekleyici para politikasına geçtiği süreç, enflasyonun küresel çapta oluşmasında baş aktör olarak nitelendirilirken, yine başta FED olmak üzere Merkez bankalarının enflasyonla mücadeleye başladığı ve kararlılıkla devam edeceği süreç, değerli metalde negatif fiyatlamaların derinleşeceğine yönelik düşünceleri güçlendirmekte.

Öte yandan, jeopolitik risklerin henüz dünya genelinde yatışmaması ve geçtiğimiz günlerde Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in “seferberlik” ilan etmesi, Rusya-Ukrayna savaşının derinleşeceğine yönelik sinyalleri güçlendiriyor. Eylül ayının 2. haftası toplanan ABD senatosu, Ukrayna’ya gitmesi planlanan 1.5 milyar dolarlık silah yardım paketini onayladı. Rusya’dan bu konuyla alakalı gelen açıklamalarda, gönderilen silahların içerisinde “uzun menzilli füzelerin” de olduğu ve ABD’nin böyle bir yardım yapması durumunda savaşa direk taraf olarak katılacağı ve bunun sonuçlarının çok ağır olacağının söylenmesi, gerilimi tırmandırmaya devam etmişti.

Asya tarafında ise, Çin-Taiwan gerginliği ile alakalı yorumda bulunan ABD Başkanı Biden, Çin’in, Taiwan’ın egemenliğini tehdit edici yaklaşımlarına müsaade edilmeyeceğini ve Taiwan’a olası bir saldırıda, ABD’nin, Taiwan’ı koruyacağını söylemesi de jeopolitik haber başlıkları altında takip edildi. Toparlayacak olursak, bir tarafta enflasyon ve Merkez Bankalarının enflasyonu baskı altına almak için verdiği mücadelenin yarattığı negatif etkiler, bir diğer tarafta ise, jeopolitik gerginliklerin fiyatlanma ihtimali. Değerli metal uzun vadede pozitif görüntüsünü koruyacak güce sahip olsa da, Mart ayından bu yana yatırımcılar, “hesap edilemeyen riskleri” almaktansa, para politikası ve enflasyona odaklanmış durumda.

YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR…

ALTINA YATIRIM YAPARAK PİYASANIN HAREKETLİLİĞİNDEN KAZANABİLİRSİNİZ. KAYIT OLUŞTURMAK İÇİN LÜTFEN TIKLAYIN.

analiz
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.