altın
robot
analiz
robot
altın
analiz

ALTINDA AYI PİYASASI RİSKİ 22.09.2022

ALTINDA AYI PİYASASI RİSKİ 22.09.2022
altın
22.09.2022
18
A+
A-

ALTINDA AYI PİYASASI
altın

Altın, Fed Başkanı Jerome Powell’ın resesyon pahasına da olsa enflasyonun düşüreceği yönündeki kararlı mesajları dolar endeksinin rekor seviyeye çıkmasıyla ayı piyasası olarak tanımlanan zirve noktasından yüzde yirmi (%20) düşüş bölgesine yaklaştı.

Altın, Fed Başkanı Jerome Powell’ın enflasyonu düşürüleceğine dair kararlı açıklamaları ve doların rekor seviyeye yükselmesiyle iki yılın en düşük seviyesine yakın seyretmeye başladığı görülmekte. Fed politika faizini 75 baz puan daha artırırken yıl sonu için faiz tahminleri yukarı yönlü revize hale geldi.

Spot altın, ABD Merkez Bankası’nın faiz oranlarını beklentinin üzerine arttırmaması ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin Ukrayna işgaline dair gerilimi tırmandıran açıklamalarının ardından güvenli varlıklara talebin artmasıyla Çarşamba gününü yüzde 0.5 yükselişle kapattı. Altın yeni işlem gününde de 1,657 altını test etmiştir.

Altının son bir kaç ayda en çok zorlandığı konu ABD dolarının kalıcı güçlenmesine sebep oldu. Securities Ltd Kıdemli Analisti Madhavi Mehta, Dolarda bir düzeltme görmezsek altında toparlanmakta zorluk çekebilir diye açıklamalarda bulundu. Altın, çalkantılı bir yıl geçirerek Rusya’nın Ukrayna’yı işgaliye birlikte Mart ayında rekor seviyeye yaklaşırken Fed’in son 40 yılın en yüksek enflasyonunu dizginlemek için yaptığı sert sıkılaşmayla düşüş yaşamıştı.

robot

Bu gelişme Dolar Endeksi’ni tüm zamanların en yüksek seviyesine çıkardı ve ABD tahvil getirilerini yukarı çekerek faiz getirmeyen değerli metalin cazibesinin düşmesine sebep oldu. Spot altında yaşanan uzun süreli çekilme fiyatların Eylül ayında art arda altıncı ayını da düşüşle kapatmaya hazırlanmasıyla zirvesi noktasından yüzde 20’lik düşüş olarak tanımlanan ayı piyasası seviyesine yaklaşmasına neden oldu.

ALTINA YATIRIM YAPARAK PİYASANIN HAREKETLİLİĞİNDEN KAZANABİLİR TIKLAYIP KAYIT OLUŞTURMANIZ YETERLİDİR.

analiz
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.