altın
robot
analiz
robot
altın
analiz

Boğa Dönüş Formasyonu Nedir? 2022

Boğa Dönüş Formasyonu Nedir? 2022
altın
07.07.2022
20
A+
A-

Boğa Dönüş Formasyonu Nedir?

Boğa Dönüş Formasyonu Nedir? Boğa dönüş formasyonu ne demek merak edilen sorular arasında karşımıza çıkmaktadır. Mum formasyonlarından biri olarak karşımıza çıkan boğa formasyonu yatırımcıların çeşitli amaçlara yönelik olarak grafikler üzerinde kullanabilecekleri bir yöntemdir. Boğa dönüş formasyonu ne demektir, ne için kullanılır, türleri nelerdir gibi soruların yanıtlarını öğrenmek için yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

Boğa Dönüş Formasyonu Nedir?

Mum Grafik Ne Demektir?

Belirli bir zaman dilimi içerisinde herhangi bir varlığın fiyatı konusundaki dalgalanmalarını grafiksel şekilde incelenmesini sağlayan finansal grafik türleri mum grafik olarak adlandırılmaktadır. Bu grafikler hepsi eşit aralıklara tekabül eden mumlardan meydana gelmektedir.  Bu aralıklar aynı zamanda zaman aralıklarını da temsil etmektedir. Grafiklerde mumlar saniye gibi kısa zaman dilimleri ya da yıl gibi uzun zaman dilimleri için kullanılabilir. Mum grafiklerin kullanım alanları genel olarak finansal piyasa analizleri olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu grafikler doğru bir şekilde kullanıldığı takdirde varlıklar konusunda fiyat hareketlerinin önceden tahmin edilmesine yardımcı olur.

robot

Mum Grafikleri Formasyonları

Grafikleri analiz etmek amacı ile kullanılabilecek çeşitli mum grafiği formasyonları karşımıza çıkmaktadır. Bu grafikler kısa vadeli pozisyonlarda kullanılabileceği gibi uzun vadeli pozisyonların alım ve satım işlemleri için de kullanılabilmektedir. Ancak bu konuda akıldan çıkarmamak gereken nokta mum formasyonlarının yalnızca kendi başlarına alım ve satım işlemleri için bir sinyal olmadığıdır. Aslında mum grafikleri yaklaşma ihtimali olan bir fırsatın göstergeleri olabilir. Dolayısıyla alım ve satım işlemlerine karar verirken yalnızca mum formasyonlarına bakmak yeterli olmayacaktır. Boğa dönüş formasyonu da mum grafikleri formasyonlarından biri olarak karşımıza çıkmaktadır.

Boğa Dönüş Formasyonları

Bu formasyonlar tek tipte olmamaktadır. Dolayısıyla farklı boğa dönüş formasyonu türleri söz konusu olmaktadır. Boğa Dönüş Formasyonu Nedir?

Çekiç

Bu formasyon trendin en alt kısmında yer almakta olan uzun bir fitile sahip mum çubuğu olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu fitil mumum alt kısmındadır ve mum gövdesinin en az iki katı uzunluğunda olmaktadır. Bu durum, satış baskısının yüksek bir şekilde karşımıza çıkmasına rağmen boğaların fiyatları açılışa yakın bir noktaya taşımakta olduğu anlamına gelmektedir. Bu çekiçler kırmızı ya da yeşil renkte karşımıza çıkabilmekle birlikte yeşil çekiçler genellikle daha yüksek bir boğa etkisine işaret olmaktadır.

Ters Çekiç

Fitilin mum çubuğunun üstünde olduğu şekildir. Çekiçtekine benzer bir görüntü oluşturmaktadır. Uzun fitiller yine mum çubuklarının en az iki katı olmaktadır. Aşağı trendin en alt kısmında yer alan ters çekiçler potansiyel olarak yukarı dönüşü işaret ediyor olabilir. Üst fitilin uzun olması fiyatın düşüş hareketini sonlandırmış olduğu anlamına gelmektedir.

Üç Beyaz Asker

Boğa dönüş formasyonu türleri arasından biri olarak karşımıza çıkan üç beyaz asker formasyonu arka arkaya sıralanmış olan üç adet yeşil renkli mumdan oluşmaktadır. Bu mumların her biri bir diğerinin gövde aralığında açılmaktadır. Eğer bu mumların alt fitilleri yoksa bu durum alım baskısının sürdürülmesinden dolayı fiyatın yukarı çekildiğine işaret eder. Ancak bu ideal bir senaryodur ve her zaman böyle olmayabilir. Bu fitillerin uzunlukları ise trend değişimi olasılıklarını belirlemek için kullanılabilmektedir.

Boğa Dönüş Formasyonu Nedir?

Harami Boğa

Harami boğa formasyonu yan yana duran üç adet kırmızı mum ve hemen yanlarında bir küçük yeşil mumdan oluşmaktadır. Burada olması gereken yeşil olan mumum gövde uzunluğunun tamamının yanındaki tüm kırmızı mumların gövde aralıkları içerisinde bulunmasıdır. Satış ivmesinin yavaşlamakta olduğunu belirten boğa dönüş formasyonu çeşitlerinden olan harami boğa en az iki gün içerisinde meydana gelir ve sona yaklaşıldığını haber verir. Boğa Dönüş Formasyonu Nedir?

 

analiz
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.