altın
robot
analiz
robot
altın
analiz

Borsa İstanbul’da rekor kırılan haftanın öne çıkan hisse senetleri!

Borsa İstanbul’da rekor kırılan haftanın öne çıkan hisse senetleri!
altın
09.08.2022
31
A+
A-

Borsa İstanbul’da rekor kırılan haftanın öne çıkan hisse senetleri!

Borsa İstanbul rekor üstüne rekor kırarken haftanın kapanışını 2.750 puanda yaptı. Haftanın son işlem gününde alıcılı devam eden BİST 100 endeksinde en çok hangi hisselerde işlem yapıldığı merak ediliyor. İşte Borsa İstanbul’da rekor kırılan haftanın dikkat çeken hisse senetleri…

Borsa İstanbul, haftanın son iş gününde alıcılı bir performans ortaya koyarken, endeksteki yükseliş trendi kademeli artış gösterdi. Cuma günü kapanışta alıcıların güçlenmesiyle birlikte yeni bir rekor kıran Borsa İstanbul 2.760 puana kadar yükseldi ve tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı. Gün içi işlemlerde yüzde 1.2’nin üzerinde değer artışı elde eden Borsa İstanbul’da rekor üstüne rekor kırılması dikkatlerden kaçmıyor. Hisse senedi yatırımcıları bu yükseliş trendinin daha ne kadar devam edeceğini merak ediyor.

BİST 100 Endeksinde Öne Çıkan Hisseler

Hafta başından bu yana rekor üstüne rekor kıran Borsa İstanbul’da bazı hisselerde ciddi değer artışının olması dikkatlerden kaçmadı. Küresel piyasalardan pozitif ayrışmaya devam eden BİST 100 endeksinde özellikle bankacılık hisseleri ciddi oranda değer kazandı. Haftanın kapanışına doğru en yüksek işlem hacmine sahip hisse senetleri arasında yatırımcıların görmeye alışkın olduğu şirketler vardı: Emlak Konut (EKGYO), TSKB (TSKB), Yapı Kredi (YKBNK), Akbank (AKBNK) ve Garanti BBVA (BME:BBVA)

robot

Borsa İstanbul’da haftanın son işlem gününde banka hisseleri ön plana çıkarken en yüksek işlem hacmi olan bankalar yatırımcılarının yüzünü güldürdü. Pek çok özel bankanın hisse senedinde yatırımcıları tatmin eden oranlarda artış olmasına rağmen ortalamayı yükseltenler ise yüzde 9 bandında yükselen Şekerbank (SKBNK) ve Türkiye İş Bankası (ISCTR) dikkat çekti. Bankacılık sektöründe tablo bu şekildeyken en çok kazandıran hisse senetleri de yatırımcıların dikkatinden kaçmadı.

Son İşlem Gününde En Çok Kazandıran Hisse Senetleri

Borsa İstanbul’da rekor kırılan haftanın son işlem gününde yatırımcılarına en fazla kazandıran hisse senetleri arasında düşük hacimli hisseler öne çıktı. Tavan fiyattan işlem gören bu hisse senetleri kazanç oranına göre Obase Bilgisayar (OBASE), Dap Gayrimenkul (DAPGM), Yibitaş Yozgat (YBTAS), Can2 Termik (CANTE) ve Yünsa (YUNSA) şeklinde sıralandı. Borsa İstanbul yatırımcıları endekste haftanın son günlerinde kırılan rekorun devam edip etmeyeceğini merak ediyor. Küresel piyasalardaki çalkantıya rağmen istikrarlı yükselen BİST 100 endeksinde gelecek hafta piyasaların açılış seviyesi şimdiden merak konusu oldu.

Öte yandan piyasanın tersine hareket eden ve yatırımcılara kayıp yaşatan hisse senetleri arasında yüksek hacimli şirketlerin de bulunması yatırımcıları endişelendirdi. Büyük şirketlere ait hisselerin zarar yazmasına rağmen BİST 100 endeksinin genelinde pozitif sinyallerin korunması sayesinde rekor tazelenmiş oldu. Cuma gününde piyasanın tersine hareket ederek en çok değer kaybı gören hisse senetleri ise Anadolu Isuzu (ASUZU), Kizilbuk Gayrimenkul (KZBGY), Sinpaş Gayrimenkul (SNGYO), Koroplast  (KRPLS) ve Özak GYO (OZKGY) şeklinde sıralandı.

Küresel Piyasalardan Pozitif Ayrıştı

BİST 100 endeksi kapanışa doğru 2.760 puan bandına kadar yükseldi. Gün içi işlemlerin dışında haftalık bazda yüzde 6’nın üzerinde değer kazanan Borsa İstanbul yatırımcısını sevindirdi. Asya piyasaları pozitif sinyallerle öne çıkarken ABD borsaları ise haftanın son işlem gününe hafif negatif başladı. Nasdaq başta olmak üzere ABD borsalarında tarım dışı istihdam verilerinin negatif etkisi hissedildi. Avrupa borsaları ise kapanışa doğru ekside devam ederken sadece FTSE 100, yüzde 0.15 değer artışıyla kısmi bir yükseliş kaydetti. ABD ve Avrupa borsalarında görünüm bu şekildeyken BİST 100’de bankacıık sektörünün etkisiyle yükseliş olması yatırımcıları sevindirdi.

analiz
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.