altın
robot
analiz
robot
altın
analiz

Borsada rekor kapanış geldi!

Borsada rekor kapanış geldi!
altın
14.08.2022
12
A+
A-

Borsada rekor kapanış geldi! Borsa İstanbul yükselişe devam edecek mi?

Borsa İstanbul, haftanın son işlem gününü yüzde 0,98’lik yükselişle rekor seviyede tamamladı. Hisse senedi yatırımcılarını heyecanlandıran BİST 100 rallisi aralıksız devam ediyor. Peki piyasa uzmanlarına göre borsadaki yükseliş devam edecek mi?

Borsa İstanbul 100 (BIST) endeksi son dönemde yatırımcısının yüzünü güldürmeye devam ediyor. BİST 100 endeksinde haftanın son işlem günü de yükseliş yönlü hareketler takip edildi. Endeks, Cuma günü kapanışta yüzde 0.98 değer artışı ile yeni bir rekora imza attı. Bu kapsamda Borsa İstanbul, 26.82 puan artışla 2.750 puana yükseldi ve tüm zamanların en yüksek kapanışını gerçekleştirdi. Borsa İstanbul’da toplam işlem hacmi 49.7 milyar liraya kadar çıktı. Bu hareketlilikler hisse senedi yatırımcılarını heyecanlandırırken bir yandan da yükselişin daha ne kadar devam edeceği konusunda kafalarda soru işareti yarattı.

Borsa İstanbul’da Alıcılı Seyir Devam Ediyor

BİST 100 endeksi, haftanın son işlem gününde rekor açılış yaparak güne başladı. Açılış sonrası ilk saatlerde aşağı yönlü hareket çizen Borsa İstanbul, volatilitenin artmasıyla birlikte 2.700 puan seviyesine kadar geriledi. Fakat sabah seansında bu noktadan destek bulan BİST 100 endeksinin gün boyu yükseliş desteğini sürdürmesi dikkatlerden kaçmadı. Akşam seansında ise hisse senedi piyasasında hareketli saatler yaşandı. BİST 100 endeksi kapanışa doğru 2.760 puan bandına kadar yükseldi. Verilere göre gün içi işlemlerde yüzde 1.2’nin üzerinde artış gösterdi. Haftalık yükseliş ise yüzde 6’nın üzerine çıkarak borsa yatırımcılarını sevindirmeye yetti.

robot

Borsa İstanbul’da Yükseliş Devam Edecek Mi?

Hisse senedi yatırımcıları, geride kalan haftada rekor üstüne rekor kıran Borsa İstanbul performansından memnun kaldı. Hafta başından bu yana kademeli yükselişini sürdüren BİST 100 endeksi Cuma günün kapanışta 2.750 puana yükseldi ve tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı. Borsanın bu denli yükselişi bazı yatırımcılarda korku yaratırken bazılarında ise yükseliş konusunda endişeleri gündeme getirdi. Hisse senedi yatırımcıları Borsa İstanbul’da rekor seviyesinin daha ne kadar süre devam edeceğini merak ediyor. Bu konuda usta analistler BİST 100 endeksinde kritik gördükleri seviyelere dikkat çekti.

BİST 100 endeksinde haftalık bazdaki grafiğe bakıldığında yükseliş trendi üzerindeki hareketin devam ettiği görüldü. Usta analistlere göre Borsa İstanbul’da 18 Temmuz 2022 haftasında başlayıp ve 3 haftadır devam eden agresif bir trend olduğu belirtiliyor. Deneyimli analistler bu trendin destek noktasının bu hafta için 2.673 puan seviyesine denk geldiğini açıkladı. Yatırımcılar 2.673 puan üzerindeki borsa hareketlerinde teknik olarak yükseliş momentumunun desteklendiğine dikkat edebilirler. Dolayısıyla Borsa İstanbul, teknik olarak bu trend desteğinin üzerinde kaldığı sürece, yukarı yönde hareketlere devam edecek gibi görünüyor. Böylelikle BİST 100 endeksinde gelecek hafta da yeni rekor denemeleri görülebilir.

Borsa İstanbul İçin Önemli Teknik Seviyeler

Usta analistlere göre Borsa İstanbul, 18 Temmuz 2022 tarihinden beri yükseliş momentumu kazanarak yeni bir trend başlattı. Bu trendin ana desteği 2.673 puandan geçtiği için bu seviyenin üzerindeki her kapanış sonrası yükseliş hareketi devam edebilir. Deneyimli analistler, BİST 100 endeksinde yükselişin devam etmesi durumunda ilk hedef noktasını 2.797 puan seviyesi olarak gösterdi. Olası yükselişler hafta içinde bu seviyeye kadar tırmanabilir. Çünkü bu nokta ocak ayından beri yaşanan sert yükselişleri sınırlandıran bir trend direncine denk geliyor. Analistler, düşüş yönlü senaryolarda hisse senedi yatırımcılarının 2.350 ve 2.400 puan bandına kadar geri çekilme riskine karşı dikkatli olmaları gerektiğini belirtiyor. Ancak bunun için öncelikle 2.673 puan direncinin kırılması gerekiyor.

 

 

analiz
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.