altın
robot
analiz
robot
altın
analiz

Borsada Yükselen Sektörler Belli Oldu! 25 Temmuz

Borsada Yükselen Sektörler Belli Oldu! 25 Temmuz
altın
25.07.2022
8
A+
A-

Borsada Yükselen Sektörler Belli Oldu! Yabancı Yatırımcılar Kaçarken Satış Baskısına Rağmen Pozitif Eğilim Dikkat Çekti! Borsada Son Durum Ne?

Borsada Yükselen Sektörler Belli Oldu! Borsa’da son hafta itibariyle sektör endekslerine göre en çok yükselen ve düşen sektörler belli oldu. Yükselen sektör sayısı, düşen sektörlerin gerisinde kaldı. Borsada satış baskısı devam ederken pozitif eğilim dikkat çekti! Yabancı yatırımcıların borsadan çıkışlar devam ediyor. İşte detaylar…

Borsa İstanbul BIST 100 endeksi, geçtiğimiz Cuma günü kapanışında yüzde 0,21 değer kazanarak günü yükseliş ile kapatmıştı. Yaşanan bu değer kazancı ile 2.516,56 puandan tamamlandığı görüldü. Önceki kapanışına göre 5.18 puan artış takip edildi. Toplam işlem hacminin ise 28,5 milyar lira seviyelerine geldiği görüldü. Değer kazanan ve değer kaybeden sektörler ise borsa yatırıcılarını tedirgin etmeye devam ediyor. Öte yandan yabancı yatırımcıların borsadan çıkışlarının hızlandığı görüldü. Genel görünümde ise piyasaların tamamında görülen risklerin etkisi görülmeye devam ediyor.

Borsada En Çok Kazandıran Sektör Belli Oldu!

Borsada Yükselen Sektörler Belli Oldu! Cuma günüde sektör endeksleri arasında en çok kazandıran sektör yüzde 2.08 le gayrimenkul yatırım ortaklığı oldu. En çok kaybettiren sektör ise yüzde 2.97 ile ulaştırma oldu. Bankacılık endeksi yüzde 1.05, holding endeksi ise yüzde 0,67 değer kazancı ile dikkat çekmişti. Analistler tarafından resesyon ve enflasyona dönük endişelerinin varlık fiyatlarını etkilemeye devam ettiğini ifade etmelerinin ardından açıklanan makroekonomik veriler, beklentilerin şekillenmesi üzerinde etkili olmaya devam ettiği ifade ediliyor.

robot

Genel görünümde ise borsada sektör endekslerinin 10 tanesi günü yükseliş ile tamamlarken 18 tanesinde ise günü düşüşle tamamladığı görüldü. En çok değer kazanan endeks yüzde 1.67 artışla BIST Orman, Kağıt, Basım endeksi oldu.

Satış Eğilimi Devam Ediyor!

Borsa İstanbul’da hafta kapanışı itibariyle satış baskının devam ettiği görüldü. Satış ağırlıklı bir seyir izlenmesinin ardından BIST 100 endeksi günü yüzde 0,55 azalışla, 2.511,37 puandan tamamladığı görüldü. Açılışta ise BIST 100 endeksi önceki kapanışa göre 13,11 puan ve yüzde 0,52 değer kazanarak tamamlamıştı.

Yabancı Yatırımcılar BIST’ten Ayrılıyor!

Borsada Yükselen Sektörler Belli Oldu! Borsa İstanbul’dan yabancı yatırımcıların kaçma eğilimi deva ediyor. 1 – 8 Temmuz haftasına ilişkin açıklanan güncel veriler göre, yurt dışı yerleşik yatırımlar, reel olarak 62.2 milyon dolar hisse senedi satışı ve 54,5 milyon dolar devlet içi borçlanma senedi satışı gerçekleştirdi. Bu satışlara ek olarak 1.7 milyon dolar seviyesinden özel sektör tahvil satışı gerçekleştirildiği aktarılıyor. Haftalık yabancı işlemleri raporunun yayınlanmasının ardından görülen veriler yabancı yatırımcıların Borsa İstanbul’dan kaçmaya devam ettiklerini gösterdi.

BIST 100 endeksi ilgili tarih kapsamında yüzde 0,40 değer kaybı ile değerlendirildi. 2 yıllık gösterge tahvil faizlerinde ise 67 baz puan düşüş olduğu görülüyor. 2022 yılının başından itibaren yurt dışı yerleşikler toplamda 3.437 milyon dolarlık hisse senedi satışı ve 1.824 milyon dolarlık DİBS satışı gerçekleştirdiler. 0,7 milyon dolar ÖST alımı yapıldığı kaydedildi. Yabancı yatırımcıların hisse senedi piyasalarında payı yüzde 33,6 seviyelerinde iken, önceki haftalarda bu oran yüzde 33,7 olarak görülmüştü.

Borsada Yükselen Sektörler Belli Oldu!

Küresel Piyasalarda Son Durum Endişe Verici!

Borsa İstanbul dışında küresel piyasalarda da bazı olumsuzluklar görülmeye devam ediyor. ABD tahvil piyasalarında bazı varlıklarda terse dönen bir getiri eğrisi görüldü. Resesyon korkuları da beslenmeye devam ediyor. Bu gelişmelere göre New York borsasında S&P 500 endeksi yüzde 0,99, Nasdaq ise yüzde 1,36 düşüş eğilimi ile güne başlamıştı. Avrupa borsalarında da düşüş eğilimi devam ediyor. Almanya’da DAX 30 endeksi yüzde 0,27 değer kaybetti. İngiltere’de FTSE 100 ise yüzde 0,09 değer kazanmıştı.

analiz
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.