altın
robot
analiz
robot
altın
analiz

Borsadan Çıkan Şirketlerin Hisseleri Ne Olur? 2022

Borsadan Çıkan Şirketlerin Hisseleri Ne Olur? 2022
altın
07.07.2022
21
A+
A-

Borsadan Çıkan Şirketlerin Hisseleri Ne Olur?

Borsadan Çıkan Şirketlerin Hisseleri Ne Olur? Borsadan çıkan şirketlerin hisseleri ne olur? Oldukça riskli bir yatırım aracı olan borsa yüksek getirileri nedeniyle günümüzde çok fazla tercih edilmekte. Şirketlerin karşılıklı gelir esası çerçevesinde halka arz etmek amacıyla borsaya koydukları hisseler özellikle büyük kazançlar sağlamakta. Peki borsadan çıkan şirketlerin hisseleri ne olur? Yatırımcı bundan nasıl etkilenir? Cevapları yazımızda.

  1. Şirket Hisseleri Halka Nasıl Arz Edilir?

Şirket hisseleri halka nasıl arz edilir? Cevabı oldukça basit. Şirket hisseleri borsa vasıtasıyla halka arz edilir. Fakat bunun belli şartları vardır ve her şirket bu şartlara sahip değildir. İstenilen koşulları sağlayan şirketler SPK (Sermaye Piyasa Kurulu) ve borsadan gerekli izinleri alırlar. İzin süreci tamamlandıktan sonra hisseler borsada işlem görmeye başlar.

  1. Şirket Hisseleri Borsadan Neden Çıkar?

Şirket hisseleri borsadan neden çıkar? Şirket hisselerinin borsadan çıkmasının bazı nedenleri bulunmaktadır. Bu nedenlerin ilk başında dalgalanan borsa karşısında hisselerin değer kaybetmesidir ve değer kaybetmenin önüne geçilebilmesi adına şirket hisselerini borsadan çeker. Tabi bu durumda şirketler, hisseleri alan kişilerin mağdur olmaması adına bir takım kanuni ve hukuki yaptırımlarla karşı karşıya kalırlar.

robot

Şirket hisselerinin borsadan çıkmasının ikinci olarak şirketlerin borsa kotundan çıkarılması ile mümkündür. Borsa kotundan çıkarma durumu yaygın olarak şirketin iflas etmesi sonucunda yaşanır ve borsadaki hisse sahiplerinin de bu durumda yapabilecekleri şeyler oldukça sınırlıdır.

  1. Borsadan Çıkan Şirketlerin Hisseleri Ne Olur?

Borsadan çıkan şirketlerin hisseleri ne olur? Borsada hisse senedi satın alan kişilerin karşılaştığı en büyük risklerden biri yatırım yapmış olduğu hisse senedinin işlem sırasında kapatılması diğeri ise şirketin borsa kotundan çıkarılmasıdır. Şirketin borsa kotundan çıkarılması durumunda hisse senetleri işleme kapatılır ve hisselerin değeri bir anda sıfırlanır. Bu yatırımın değerinin de sıfırlandığı anlamına gelir. Bu yüzden şirket ve yatırımcı, hisseleri borsadan çıktığında büyük zarar ederler. Şirket hisseleri borsadan çıktığında hisse sahiplerinin önünde iki seçenek mevcuttur. Bunlar;

  • Bu hisseler artık borsada işlem göremeyeceğinden 3 yıl içinde belirlenen fiyattan ellerindeki hisse senetlerini iade edebilir ve paralarını geri alabilirler. Fakat burada yatırımcının eline sadece hisse senedini alırken verdiği meblağ geçmektedir ve 3 yıl içinde bu meblağın pek bir değeri kalmayacaktır.
  • Hisse sahipleri isterlerse hisselerini satmayıp elde tutmaya devam edebilirler. Fakat borsadan çıkan şirketlerin hisseleri artık SPK tarafından denetlenmeyeceğinden hisse sahiplerinin tekrar mağdur olmaları durumunda başvurabilecekleri bir üst kurum kalmaz.
  • Borsadan Çıkan Şirketlerin Hisseleri Ne Olur?
  1. Borsadan Çıkan Şirket ve Hisseleri Geri Dönebilir Mi?

Borsadan çıkan şirket ve hisseleri geri dönebilir mi? Şirketlerin borsa sorumluluklarını yerine getirmemesi, yatırımcılar tarafından yeterli ilgili görmemesi, iflas etme gibi faktörler hisselerin ve şirketlerin borsa kotundan çıkarılmasına neden olmaktadır. Borsa kotundan çıkarılan şirketlerin Kamuoyu Aydınlatma Platformu (KAP) üyelikleri de sonlanarak borsaya herhangi bir geri bildirim gönderme ve işlem yapma hakları ellerinden alınmaktadır. Buna rağmen borsadan çıkan şirketlerin hemen tüzel kişilikleri sonlanmıyor devam ediyor. Bu kararı alan veya kendi isteği dışında dışında gerçekleşen durumlarda şirketlerin tüzel kişiliği devam etmektedir.

Böylece şirket borsaya geri dönebilir, hisselerini tekrar halka arz edebilir. Borsadan çıkan şirketlerin hisseleri ne olur? Bu şirketler borsaya geri döndüklerinde yatırımcı nezdinde prestiji sarsıldığından halka hisse arzı konusunda ciddi bir başarı elde etmesi bir süre pek mümkün görünmez. Aynı zamanda şirket borsadan çekildiğinde hisselerini satmayan yatırımcılar da mevcut hisse oranı üzerinden pay alırlar.

 

analiz
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.