altın
robot
analiz
robot
altın
analiz

ÇİN VE TAİWAN HATTINDA GERGİNLİK TIRMANIYOR

ÇİN VE TAİWAN HATTINDA GERGİNLİK TIRMANIYOR
altın
05.08.2022
21
A+
A-

ÇİN VE TAİWAN HATTINDA GERGİNLİK TIRMANIYOR

Rusya-Ukrayna savaşından sonra jeopolitik gerginliklerin zirveye çıktığı, Çin-Taiwan gerilimi, ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Pelosi’nin ziyaretiyle küresel piyasaların gündemine oturdu. Gerginlik, 28 Temmuz Perşembe günü ABD Başkanı Joe Biden ile Çin lideri Şi Jinping arasında, Şi’nin ABD’yi Tayvan konusunda “ateşle oynamaması” konusunda uyardığı uzun bir telefon görüşmesinden sonra başlarken, Pelosi’nin uçağı 2 Ağustos Salı günü Taiwan’a indi. Böylelikle 25 yıl sonra ilk kez üst düzey bir ABD yetkilisi Tayvan’ı ziyaret etmiş oldu. Bu ziyaretle ABD-Çin ilişkileri de şimdiye kadar ki en düşük noktaya taşındı.

Çin ziyarete ilk olarak sözlü ve yazılı seviyede sert tepki gösterdi. Pelosi’nin gelişinin ardından Çin Dışişleri Bakanlığı yaptığı açıklamada, gezinin “Çin-ABD ilişkilerinin siyasi temeli üzerinde ciddi bir etkisi” olacağını söyledi. Açıklamada, “Çin, ABD Temsilciler Meclisi Başkanı’nın ziyaretine yanıt olarak egemenliğini ve toprak bütünlüğünü kararlı bir şekilde korumak için gerekli tüm önlemleri kesinlikle alacaktır” denildi. Açıklamaları takiben, Çin ordusu, ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin Tayvan ziyaretinin ardından Tayvan’ı çevreleyen altı noktada gerçek mühimmatla tatbikata başladı.

Pelosi bölgedeyken, Reuters’a konuşan ABD Donanması yetkilisi, Amerikan uçak gemisi USS Ronald Reagan ve USS Tripoli’de dahil olmak üzere 4 adet savaş gemisinin bölgede olduğunu doğruladı. Jeopolitik gerginliklere bir yenisi daha eklenirken, ABD’nin Taiwan konusu ile ilgili izlediği hassas çizgi, Çin’in kışkırtıcı hamleleriyle gerilimi tırmandırabilir. Olası senaryolarda tarafların sıcak temas içerisine girmesi, başta petrol ve altın olmak üzere, emtia sınıfını ciddi anlamda yükselterek, yeni zirvelerin görülmesine yol açabilir. Öte yandan borsalarda ise sert satış baskısı görülerek, krize sebep olacak şekilde derin satışlar yaşanabilir.

robot

ÇİN VE TAİWAN HATTINDA GERGİNLİK TIRMANIYOR

analiz
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.