altın
robot
analiz
robot
altın
analiz
analiz

DAX (Ger40) ANALİZİ 06.10.2022

DAX (Ger40) ANALİZİ 06.10.2022
altın
06.10.2022
15
A+
A-

dax

DAX (GER40) ANALİZİ

DAX (Ger40) BEKLENTİLER

DAX (Ger40)  Ana düşüş kanalı içerisindeki fiyatlanmasına bu haftada devam ettiği gözlemlenen Alman borsa Endeksi DAX tarafında, anlık olarak incelediğimizde 12540 seviyelerini görüyoruz. Uzun vadeli haftalık grafikte, 12000 seviyesinin üzerinde tutunma çabası görülen üründe, teknik açıdan yükselişler orta-uzun vadeli yatırımlar adına NET satış fırsatları sunmaya devam ediyor.

3. Çeyreği kapatırken, Eylül ayında sert düşüşler yaşayan DAX endeksi, Ekim ayının ilk haftası ve yılın son çeyreğine girerken bu hafta pozitif bir hava ile 12600’lü seviyelere kadar yükselmişti. Küresel piyasalarda geçtiğimiz hafta dip seviyelerden başlayan toparlanmanın temel haberlere ve verilere bağlı olduğunu söyleyebiliriz. Temel haber akışına baktığımızda, geçtiğimiz hafta, Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Kristalina Georgieva, ABD Merkez Bankası’nı (Fed) politikalarında son derece ihtiyatlı ve dünyanın geri kalanı üzerindeki etkisine karşı dikkatli olmaya çağırdı.

dolar

Georgieva “Fed’in sorumluluğu çok yüksek” olduğunu söyleyerek, küresel piyasalardaki fiyatlamalar üzerinde pozitif etki yaratmıştı. Öte yandan, Hindistan Merkez Bankası (RBI) Faiz oranlarını geçtiğimiz hafta 50bp daha artırdı ve son 4 toplantıda arka arkaya faizleri yükseltti. Bankadan gelen açıklamalarda, FED‘in izlediği agresif tutumun küresel ekonomiyi resesyona sürükleyeceğinin vurgulanması da geçtiğimiz hafta başlayan tepki alımlarını desteklemişti. Öte yandan, ABD’den gelen verilerde ki zayıflık, ISM PMI rakamlarında 2020 yılının en düşük seviyelerine kadar geri çekilmesi, piyasalarda FED’in “yavaşlayan ekonomiyi daha fazla sıkmayacağı” yönünde algı oluşturdu ve tepki alımlarına makro taraftan destek verdi. Bugün Almanya’dan gelen Fabrika siparişleri rakamlarında ise sert daralmalar görüldü.

EURO Bölgesinin Perakende satışlarında ise düşüş trendi devam ediyor. Konuyu toparlayacak olursak, Avrupa’nın en büyük ekonomisi Almanya, enerji problemleri, FED’in agresif politikası, enflasyonun yüksek seyri ve ECB’nin 2023 yılında da faiz oranlarını artıracağı yönündeki söylemleri ile, orta-uzun vadede ciddi yükselişler gerçekleştirmekten uzak bir görüntü çiziyor. Dolayısıyla üründe yükselişler direnç seviyelerinden satış pozisyonları alınmasına olanak sağlamaya devam ediyor. Yarın ABD’den açıklanacak İstihdam rakamları ise merak konusu. Kötü veri pozitif piyasa algısıyla son dönemlerde hareketlerin gerçekleştiğini görüyoruz. Dolayısıyla yarın açıklanacak ABD istihdam rakamları küresel piyasaların yakın takibinde olacak.

 

YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR…

 

DAX(GER40) YATIRIM YAPARAK PİYASANIN HAREKETLİLİĞİNDEN KAZANABİLİRSİNİZ.
KAYIT OLUŞTURMAK İÇİN TIKLAYIN.

robot
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.