altın
robot
analiz
robot
altın
analiz
analiz

DAX (Ger40) ANALİZİ

DAX (Ger40) ANALİZİ
altın
27.09.2022
30
A+
A-

Dax
DAX (Ger40) ANALİZİ
Dax

DAX (Ger40) BEKLENTİLER

DAX (Ger40) 2020 yılında pandeminin Avrupa’yı sarması ihracata dayalı ekonomileri ciddi anlamda boğarken, başta Almanya ve Belçika gibi ülkelerin ekonomilerinde ciddi zayıflamalar görüldü. Öte yandan daha çok ithalat üzerine kurulu Doğu Avrupa ülkeleri ise, yeni alımlara ara vererek Avrupa özelinde ticaretin durma seviyelerine gelmesinde önemli rol oynadı. Bu süreçte destekleyici para politikası ile tahvil alım programlarını açıklayan ECB, piyasalara para enjekte ederek şirketlerin bu durumdan en az etkilenmesi adına adımlar attı. Ancak, gelinen noktada küresel enflasyonun yüksek seyri ve özellikle Avrupa’nın ithalat kanalı Asya tarafında da durgunluk seslerinin yükselmesi, FED‘in agresif tutumu ve EURUSD paritesinin kritik seviyeleri aşağı yönlü kaybetmesi gibi etkenler, Alman borsa endeksi DAX tarafında 16250’li seviyelerden bu yana net düşüş trendi oluşumuna olanak sağladı. Teknik açıdan ürüne haftalık grafikten baktığımızda, ATH seviyesi 16250’lerden bu yana %25 değer kaybı yaşadığı görülüyor. Dolayısıyla AYI piyasası literatüre göre de onay almış durumda. Seviyelere bakacak olursak, geri çekilmelerin devamında uzun vadeli fibonacci desteği, 12140 seviyesinden geçiyor. Dolayısıyla ilk etapta bu seviyeyi destek olarak takip edeceğiz. Kırılmasına bağlı olarak daha alt tarafta Ekim-Kasım 2020’nin dipleri, 11800 ve 11400’ler gündeme gelebilir. Olası tepki alımlarıyla gerçekleşecek toparlanmada ise, direnç olarak takip edeceğimiz seviyeler ilk etapta 12513 ve 12859 dirençleri. Kritik 13000 seviyesinin üzerine atmadan yeni orta vadeli bir BOĞA trendi konuşmak adına erken olduğu düşüncesindeyiz. RSI tarafını incelediğimizde ise, ana düşüş trendinin ciddi anlamda korunduğu görülüyor. Haftalık grafikte 40-45 seviyelerini yukarı yönlü kazanmadan, RSI negatif olarak kalacaktır.
dax

Öte yandan, 2022 yılının Şubat ayında başlayan Rusya-Ukrayna savaşının yarattığı ortam, Avrupa’da hem enerji hem de gıda açısından büyük sıkıntılar yarattı ve yaratmaya da devam ediyor. Başta Almanya olmak üzere, Fransa ve diğer ülkeler, enerjinin yarattığı ve yaratacağı sorunlardan ciddi anlamda etkileniyor. Avrupa’da vadeli elektrik kontratlarında görülen “olağandışı” seviyeler, enerji piyasasının ileriye dönük fiyatlamalarını anlamak için kullandığımız gösterge grafiklerden biri. %500’den fazla artan ileriye dönük enerji fiyatları Avrupa Liderleri için büyük bir sorun.

Geçtiğimiz günlerde bir araya gelen Almanya Şansölyesi Olaf Scholz ve İspanya Başbakanı, Pedro Sanchez, yüksek elektrik fiyatlarını düşürmek için ortak kararlar alınacağı yönünde açıklamalarda bulunmuştu. 30 Eylül tarihinde tekrar bir araya gelecek komisyon üyeleri, elektrik ve enerji maliyetlerini düşürmek için bir dizi karar açıklamasında bulunacaklar. Yüksek enerji maliyeti, şirketlerin üretim maliyetlerini arttırdığından ve uzun vadeli görüntüde sürdürülemez olduğundan dolayı, DAX endeksinde ki fiyatlamaları da negatif olarak etkiliyor. Dolayısıyla bu haber başlıklarındaki gelişmeler, endeksin fiyatlanması açısından ekstra olarak takip edilebilir.

dolar

YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR…

DAX (GER40) YATIRIM YAPARAK PİYASANIN HAREKETLİLİĞİNDEN KAZANABİLİRSİNİZ.
KAYIT OLUŞTURMAK İÇİN TIKLAYABİLİRSİNİZ.

robot
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.