altın
robot
analiz
robot
altın
analiz

Dolar Ne Kadar Yükselecek! 26 Temmuz

Dolar Ne Kadar Yükselecek! 26 Temmuz
altın
26.07.2022
16
A+
A-

Ekonomistler Uyardı: Korku Filmini Aratmayacak Senaryolar! Dolar Ne Kadar Yükselecek! Yatırımcılar İçin En Kritik Aya İşaret Ettiler!

Dolar Ne Kadar Yükselecek! Ekonomistler para piyasalarında yaşanan son gelişmeleri değerlendirdiler. Dolar için kritik ay belli oldu. Selçuk Geçer ve birçok uzman isim uyarıyor! Peki, dolar daha ne kadar yükselecek? İşte detaylar…

ABD Merkez Bankası (FED), piyasalarda sergilediği şahin duruş sonrasında doların küreselde güç kazanmasını sağladı. Euro ve altın karşısında da değerinin artmasıyla hali hazırda kırılgan bir yapıda olan TL karşısından gücü artmaya devam ediyor. Öte yandan ECB’den gelen 50 baz puanlık faiz artırımı sonrasında baskılansa da TL’nin güçsüz duruşu karşısında dolar 2022 yılının en yüksek seviyelerine geldi. Piyasalara ilişkin kritik değerlendirmelerde bulunan uzmanlar ise yatırımcıları uyarmaya devam ediyor. Ünlü Ekonomist Selçuk Geçer’in yaptığı son değerlendirmelerde korkutan senaryolar da ortaya çıktı. ‘’İhtiyacınız yoksa almayın’’ diyerek yatırımcıları uyardılar.

Selçuk Geçe Yatırım Yapmayı Düşünenleri Uyardı!

Dolar Ne Kadar Yükselecek! Piyasalara ilişkin tahminleri ile gündem yaratan Ekonomist Selçuk Geçer, korku fillerini aratmayacak senaryolara hazır olunması gerektiği ifade etti. ‘’İhtiyacınız yoksa almayın’’ diyerek uyarılarda bulunan Selçuk Geçer, yatırımcıların ihtiyaç duyacakları paraları satarak dolar almamaları gerektiği yönünde ciddi uyarılarda bulundu. Ayrıca son dönemde konut alımı yapacak kişiler için de kritik değerlendirmelerde bulundu. Piyasaların çok üzerinde enflasyon rakamlarının geleceğini söylediğini ifade eden Selçuk Geçer, makro grafikleri okuduğunu ve bu tahminlerinde haklı çıktığını ifade etti.

robot

TL’nin yaşadığı değer kaybına da dikkat çeken Selçuk Geçer, konutun son dönemde çok büyük bir balon haline geldiğini ifade etti. Sahte bir kriz olarak bu durumu değerlendiren Selçuk Geçer, 2023, 2024 döneminde söylemek istediğinin daha rahat anlaşılacağını ifade etti. Bu krizin atlatılmasının ardından çok büyük bir refah geleceğini söyledi. Ancak 5 – 6 yıl sonra asıl korku filminin başlayacağını bildirdi. Dolar kurunda ise son verilerin ardından yükselişin devam edeceğini ifade ediyor.

Dolar Endeksinde 20 Yılın Zirvesi!

Dolar Ne Kadar Yükselecek! Uzman isimlerden dolar hakkında kritik değerlendirmeler geldi. İnfo Yatırım Genel Müdürü Mert Yılmaz, InvestAZ Araştırma Direktörü Tuğberk Çiftçi ve East Capital Danışmanı Emre Akçakmak önemli değerlendirmelerde bulundular.

Dolar kurundaki hareketin bir kısmının yurt dışı kaynaklı olduğunun altını çizen uzmanlar, doların büyük para birilerine karşı değerinin arttığına işaret etti. 20 yılın zirvesinin görülmesinin de bu artışlarda etkisi olduğunu kaydettiler. Asıl dikkat edilmesi gereken ayı da söyleyen uzmanlar, Sözcü’nün haberine göre kritik tarihleri açıkladılar.

Uzmanlar Eylül Ayına İşaret Ediyor!

Dolar Ne Kadar Yükselecek! Avrupa başta olmak üzere küresel ekonomide artan resesyon riski, Türkiye’nin dış ticaret açığında ve cari açıktaki artışlara dikkat çekiliyor. Dış borç geri ödemeleri kapsamında asıl dikkat edilmesi gereken dönemin eylül ayında başlayacağı uyarısı yapıldı. Kurun üzerinde baskının devam ettiğini işaret eden göstergelerin ise devam ettiği aktarılıyor.

900’ü gören kredi risk primi (CDS) nedeniyle maliyetlerin yükselmesi de ciddi bir ekonomik etki yaratmaya başladı. Dış borçların yüzde 100 oranında çevrilmesini beklemenin gerçekçi olmadığına yönelik tahminler ise dikkat çekiyor. Gelecek aylarda ve yıl sonu tahminlerinde ise dolar/TL’de 20 lira üzerinde bir beklenti sürüyor.

Dolar Ne Kadar Yükselecek!

Dolar/TL Ne Kadar?

Hafta sonu itibariyle kapalı olan piyasalarda dolar kurunun cumartesi ve pazar günü sakin seyretmesi bekleniyor. Merkez bankalarının karalarının geldiği son hafta itibariyle dolar kuru 17,72 lira seviyelerini gördü. Dolar/TL’nin yeni hafta itibariyle takip edeceği seyir ise piyasalar tarafından yakından takip edilecek. Hafta boyunca içerde ve yurt dışından gelecek veriler yönün belirlenmesinde etkili olacak.

 

analiz
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.