altın
robot
analiz
robot
altın
analiz

Doların Yönü Nasıl Olacak

Doların Yönü Nasıl Olacak
altın
15.08.2022
34
A+
A-

Dolar/TL’de yeniden zirve! TÜFE açıklandıktan sonra doların yönü ne olacak?

Yatırımcıların yakından takip ettiği dolar/TL paritesinde 2022 yılının en yüksek seviyeleri fiyatlanıyor. Dolar kurundaki artış devam edecek mi? Uzmanların dolar/TL hedefleri merak edilirken yurt içindeki gelişmelerin dolar fiyatına etkisi nasıl olacak?

Küresel piyasalarda enflasyona karşı mücadele devam ederken yurt içinde dolar/TL paritesi yakından takip ediliyor. Bu hafta piyasaların gözünü diktiği veriler arasında temmuz ayı imalat sanayi satın alma yöneticileri endeksi (PMI) yer aldı. İstanbul enflasyon verilerinin açıklanması da dolar kurundaki hareketlilikler hakkında önemli ipuçları veriyor. Analistler ayrıca Ticaret Bakanlığı tarafından açıklanan temmuz ayı öncü dış ticaret ve temmuz ayı enflasyon verilerini merakla bekliyor.

Dolar kurunda yılbaşından bu yana en yüksek seviyeler fiyatlanıyor. Bu fiyatları etkileyen unsurlar arasında dış piyasalardaki gelişmelerin yer alması dikkatlerden kaçmıyor. Özellikle hafta başından bu yana ABD imalat sanayi öncü göstergesi olarak kabul edilen temmuz ayı ISM imalat endeksiyle ilgili veriler piyasalarda dalgalanma yaratıyor. Cuma günü yayımlanacak ABD tarım dışı istihdam verisi ise FED’in para politikasının sıkılaşma hızını gözler önüne serecek.

robot

TÜFE Verilerinin Dolar Kuruna Etkisi İzlenecek

Dolar/TL’de yükseliş eğilimi sürerken, piyasalar bugün açıklanacak enflasyon verilerine odaklandı. Tüketici Fiyatları Endeksi’nin (TÜFE) açıklanmasını bekleyen ekonomist ve analistler, dolar kurundaki hareketliliğe dair önemli detaylara dikkat çekiyor. TÜFE, temmuz ayında gerileyen akaryakıt fiyatlarına rağmen TL’deki değer kaybı devam ettiği için artış gösterdi. Ekonomistlerin TÜFE beklentisi aylık yüzde 2.9 artış olurken yıllık bazda ise 24 yılın yeni zirvesi olarak yüzde 80.5’e çıkacağı yönünde oldu.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) yıl sonu enflasyon tahmininde güncelleme yaptı. 2022 sonunda TÜFE’nin yüzde 60.4 olacağını tahmin eden TCMB analistleri, bu verilerle enflasyonun yakın tarihin zirvesine çıktığını tescillemiş oldu. Diğer pek çok ülkede merkez bankaları faiz artırımı yaparak enflasyonu dizginlemeye çalışırken TCMB ise politika faizini yüzde 14 seviyesinde tutmaya devam ediyor. Bu şekilde kredi maliyetlerini düşürme hedefine giden TCMB, zamanla yatırımların artarak ihracata bağlı cari açığın kapanmasını amaçlıyor. Merkez Bankası yönetimi bunun sonucunda TL’de toparlanma yaşanmasını ve enflasyonun dizginlenmesini hedefliyor.

Sanayiciler ile TCMB Karşı Karşıya Geldi

Merkez Bankası, bir süredir sanayi yatırımlarını özendirmek için düşük faiz politikası uyguluyor. Ancak buna rağmen sanayiciler, krediye erişimde zorluk çektiklerine dair TCMB yönetimine eleştiride bulunmuştu. Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu ise sanayicilere sert bir üslupla karşılık verdi. İstanbul Sanayi Odası (İSO) tarafından düzenlenen toplantıya katılan TCMB Başkanı yaptığı açıklamasında sanayicileri suçladı.

Sanayiciler, kredi kullanımında zorluk çektiklerini ve düşük faiz politikasına rağmen kredilerde maliyetlerin yüzde 40 aştığı eleştirisinde bulunmuştu. Bunun üzerine İSO toplantısında konuşan TC Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu, sanayicileri ucuz kredi kullanmalarına rağmen yüksek ham madde stoku taşımakla suçladı. Kavcıoğlu, merkez bankası yönetimine yapılan eleştirilere sanayicilerin ucuz kredi çekip döviz aldıkları şeklinde sert cevapla karşılık verdi.

TL’de Değer Kaybı Sürüyor

Geçtiğimiz yıl yüzde 40’tan fazla değer kaybeden TL, nisan ayından haziranda açıklanan BDDK kredi kısıtlama kararına kadar bu eğilimi sürdürdü. Dolar/TL’deki yükseliş bu dönemde 14.8 seviyesinden 17.5 seviyelerine kadar tırmandı. BDDK kararı ile müdahale edilen kurda 16 TL’li seviyelere geri çekilme yaşanmasına rağmen aralıksız değer kaybeden TL, yeniden 18 seviyesine dayandı. Geçen haftaki kapanışta 17.92 seviyesini gören dolar/TL, yeni haftada yükseliş eğilimini devam ettiriyor. Bu verilere göre Türk lirasında değer kaybı yıl başından bu yana yüzde 26.5 oldu. TÜFE verilerinin açıklanmasından sonra dolar/TL’deki yükselişin devam etmesi bekleniyor.

 

 

analiz
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.