altın
robot
analiz
robot
altın
analiz

En Çok Kazandıran Yatırım Aracı Belli Oldu! 18 Temmuz

En Çok Kazandıran Yatırım Aracı Belli Oldu! 18 Temmuz
altın
18.07.2022
17
A+
A-

Yatırımcılar Şaşkın! Ne Altın, Ne Gümüş! Yıllık En Çok Kazandıran Yatırım Aracı Belli Oldu! Altın ve Gümüşü Resmen Solladı! Geleceğin Petrolü…

En Çok Kazandıran Yatırım Aracı Belli Oldu! Değerli metal denince akla gelen ilk iki emtia olan altın ve gümüş, 2022 yılı itibariyle karışık seyrediyor. Bu iki popüler yatırım aracını geride bırakan lityum ise en çok kazandıran yatırım aracı oldu. İşte detaylar…

Geleceğin petrolü olarak tanımlanan lityum, emtia yatırımcısına son zamanlarda ciddi bir kazanç sağlamaya devam ediyor. Değerli metal yatırımcılarının yakından takip ettiği lityum, yıllık bazda altını ve gümüşü resmen solladı. Yıllık yüzde 400’ün üzerinde bir getiri sağlamasının ardından alternatif arayan yatırımcılar lityuma yönelmeye başladı. Altın ve gümüş gibi geleneksel yatırım araçlarına karşı çok daha güçlü bir performans gösteren lityum, beklentilerin üzerinde bir getiri sunması ile dikkatleri üzerine çekmeye devam ediyor. Uzmanlar ise önümüzdeki 10 yılda çok daha güçlü bir konumda yer alabileceğine işaret ediyorlar.

Yatırımcısına Yıllık Yüzde 434 Kazanç Sağladı!

Değerli metallerin doların güç kazanması ile son dönemde yaşadığı sert düşüşler yatırımcıları tedirgin etmeye devam ediyor. Küresel piyasalarda FED’in faiz artırma kararlarına ek olarak, diğer güçlü birçok merkez bankası tarafından da faiz artırımına gidilmesi piyasaları etkiliyor. Altın ve gümüşün yerine alternatif arayan birçok yatırımcı ise lityum başta olmak üzere farklı değerli metallere yönelmeye başladı. Sadece bir yıllık performansına bakıldığında ise önümüzdeki on yıla damgasını vuracağına dair lityumun öne çıktığı görülüyor.

robot

Altın ve gümüşü yıllık bazda sollamayı başaran lütyum, geleceğin petrolü ve beyaz altını olarak tanımlanıyor. Yıllık yüzde 434 getiri sağlayan lityum, yatırımcısına ciddi bir getiri sundu. En çok işlemin görüldüğü Çin Şangay borsasında lityumuun ton fiyatı 475 bin 500 yuandan alıcı buluyor. Mevcut durumda da ciddi bir getiri sağlamasının ardından küçük yatırımcıların da bu tür farklı emtialara doğru kaydığı görülüyor.

En Çok Kazandıran Yatırım Aracı Belli Oldu!

En Çok Kazandıran ve Kaybettirenler Belli Oldu!

En Çok Kazandıran Yatırım Aracı Belli Oldu! Lityum’un ardından en yüksek getiri sağlayan ikinci bir ürün ise titanyum oldu. Altın ve gümüş yatırımcısının son dönemdeki endişeleri sonrasında, piyasalardaki kötü görünüm nedeniyle de lityum ve titanyum altın ve gümüşü geçmeyi başardı. Lityum yıllık yüzde 434 getiri ile en çok kazandıran unsur olurken, titanyum yüzde 108 ile en çok kazandıran ikinci değerli metal oldu. Trading Economic verilerine göre altının ons fiyatı ise 1.706 dolar seviyelerine kadar gerileyerek son bir yılda yüzde 5,75 oranında düşüş yaşadı. 18 dolara kadar düşen ons gümüş fiyatı ise geçen yıla göre tam yüzde 27 seviyelerine düşüş yaşadı.

Yıllık fiyat değişimlerine bakılarak yapılan analizlerde, değerli metaller arasında demir cevheri yüzde 54 ile en çok kaybettiren olurken, çelik ve gümüş yüzde 27 seviyelerinde düşüşle takip etti. Bakır yüzde 25 ve platin ise yüzde 22 seviyelerinde düştü. Değerli metaller arasında lityum ve titanyumun gözle görülür kazanç sağlaması ise dikkat çekti.

Piyasa Uzmanı Yatırımcılara Kasırga Uyarısı Yaptı!

En Çok Kazandıran Yatırım Aracı Belli Oldu! Dünyanın önde gelen finans analistlerinden Robert Kiyosaki, doların güç kazanması ile öne çıkan birçok yatırım aracının fiyatlarının dip yaptığına dikkat çekti. Ancak bu düşüşlerin alım fırsatı yaratabileceği yönünde görüşünü de yineledi. Yatırımcılara piyasalarda kasırga görülebileceğine dair ipuçlarını da paylaştı. Mevcut görünümde dünyanın en büyük ucuzluk fırsatlarının görülebileceğine işaret eden Kiyaosaki, altın gibi bazı güvenli varlıklara yatırım yapmanın tam zamanı olduğunun altını çizdi. Değerli metallerde yeni haftada yaşanacaklar ise yakından takip edilecek.

analiz
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.