altın
robot
analiz
robot
altın
analiz

Enerji Krizi Tüm Ülkelerin Korkusu Haline Geldi

Enerji Krizi Tüm Ülkelerin Korkusu Haline Geldi
altın
25.08.2022
7
A+
A-

Enerji krizi tüm ülkelerin korkusu haline geldi ve insanlar bu durum hakkında büyük endişelere sahiptir. Tüm ülkelere yansıyan bu kriz durumuna karşı tedbirler alındı. Bu tedbiri uygulayan AB komisyonu, Haziran ayından günümüze kadar Avrupa’ya gaz arzını büyük ölçüde azalttı. Bunun dışında gaz vanalarının Rusya tarafından tamamen kapatılmasını planlanmaktadır. Yılda 45 milyar metreküp doğal gaz tasarrufu yapılacağı yönde düşünülmektedir. Yazımızda öncelikle enerji hakkında sizlere bilgilendirmeler vereceğiz.

Enerji Krizi Nedir? Enerji Krizi Tüm Ülkelerin Korkusu Haline Geldi

Enerji krizinin temel nedeni fosil yakıtlara olan bağımlılığımızdır. Kömür, petrol ve doğalgaz yenilenemeyen ve bir gün tükenecek kaynaklardır. Bu fosil yakıtların yeni rezervlerini bulsak bile, sonunda tükenecekler. Talep artmaya devam ettikçe fiyatlar da artmaya devam edecek.

Güneş, rüzgar ve hidroelektrik gibi yenilenebilir enerji kaynakları, enerji krizini çözmek için en büyük umudumuz. Bunlar temiz, sürdürülebilir ve sonsuzlardır.

robot

Enerji krizi, enerji talebinin enerji arzını aştığı durumu tanımlamak için kullanılan bir terimdir. Enerji krizine doğal afetler, ekonomik durgunluk ve siyasi huzursuzluk gibi birçok faktör neden olabilir. Enerji krizi, enerji fiyatlarının yükselmesine ve mal ve hizmet üretiminde düşüşe yol açabileceğinden ekonomi üzerinde önemli bir etkiye sahip olabilir. Enerji krizi aynı zamanda toplumsal huzursuzluğa ve siyasi istikrarsızlığa da neden olabilir.

Enerjinin İnsanlar İçin Önemi Nedir?

Enerji olmasaydı, yaşamı sürdüremezdik. Vücudumuzdaki tüm hücre ve organların çalışması için enerji gereklidir. Nefes almamıza, kan pompalamamıza ve yiyecekleri sindirmemize yardımcı olur. Enerji, fiziksel aktivite ve büyüme için de gereklidir.

Yediğimiz besinlerden enerji alırız. karbonhidratlar, yağlar ve proteinler vücudumuz tarafından glikoz, yağ asitleri ve amino asit moleküllerine parçalanır. Bu moleküller daha sonra hücrelerimiz tarafından hücrelerimize güç sağlayan enerji kaynağı olan ATP’yi (adenozin trifosfat) üretmek için kullanılır.

ATP, hücresel solunum adı verilen bir süreçle üretilir. Bu süreç, hücrelerimizin mitokondrilerinde meydana gelir ve glikozu ATP’ye dönüştürmek için oksijen kullanımını içerir. Hücresel solunum önemli bir süreçtir çünkü yaşamak için ihtiyacımız olan enerjiyi üretmemizi sağlar.

Bu bağlamda enerjinin insanlar için önemini anlayabilirsiniz. Enerjinin korunabilmesi adına AB ülkeleri enerji tasarrufu ve gaz konteynerlerini doldurma önlemleri alıyor. Çok üyük ölçüde Rus gazına mecbur olan Almanya, gazın yüzde 15’inden fazlasını kurtarmanın gerekli olduğunu savunmaktadır.

Uzmanlar, vatandaşların sonbahar ve kışı geçirmek için en az yüzde 20 enerji tasarrufu yapmaları gerektiğini vurguladı. Tasarruf gereksinimi yüzde 15’ten fazla olarak belirtildi. Almanya için daha fazla tasarruf ihtiyacı doğmaktadır.

Bakanlık, ülkeyi kışa hazırlayabilmek ve gaz depolama tesislerini doldurabilmek adına bir “enerji güvenliği paketi” ilan etti. Kömürle çalışan santralleri tekrar faaliyete geçirme düşünceleri mevcut.

Enerji güvenlik Paketinin içeriği Nedir?

Elektrik üretimi için daha fazla yenilenebilir enerji kullanımı, düzenli kullanılmayan odaların ısıtılması ve evlerdeki havuzların gazla ısıtılmasının yasaklanması gibi kurallar içeriğinde yer almaktadır.

Nükleer Santrallerin Süresi

Bildiğiniz üzere nükleer santraller kapatılı. Bu öncesinde kapatılan nükleer santrallerin belirli bir süre için işletilmesinin uzatılması yapılan planlar arasında yer alıyor. Almanya Ekonomi ve İklim Bakanı Robert Habeck, tasarruf etmek için duş süresini azaltmayı önerdi. Duş sırasında harcanan vaktin kısaltılması ile tasarruf edilebileceği düşünülmektedir.

Maliye Bakanı Christian Lindner, Noel döneminde gazla çalışan ısıtıcılar için ayarları optimize etmeyi ve kamu sektöründe evden çalışmayı önerdi. Hükümet, nüfusu enerji tasarrufu için motive etmek için bir kampanya başlatmak istemektedir.

Yerel yönetimler enerji tasarrufu için çeşitli önlemler aldı. Bu önlemler arasında Berlin ve Köln gibi şehirlerde birçok bina artık geceleri çok fazla derecede aydınlatılmıyor.

Hannover şehri ayrıca yüzme havuzlarını gazla ısıtmak, spor salonlarının sıcaklığını 15 santigrat derecede tutmak ve ılık suyla duş almak, kuyu ve kuyuları kapatmak gibi önlemler almaya başladı.

Almanya Ve Enerji Tasarruf Paketi

Bavyera hükumeti kamusal alanların maksimum 20 santigrat dereceye kadar ısıtılmasını istedi. Sıcak suyun konaklamasını ve sokakların aydınlatılmasının sınırlandırılmasını sağlayan bir ” kemer sıkma paketi ” hazırlandı.

Bunun ile birlikte devlet bakanlıkları ve ofislerine şartlar uygun olduğunda evden çalışma çağrısında bulunuldu. Verilen resmi görevler için seyahat mümkün olduğunca kısıtlanmalıdır dendi. Almanya’da yaşanan bu tasarruf paketlerinin sonrasında zam yaşanılacak. İçeriklerimizin devamına Google ile ulaşabilirsiniz.

analiz
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.