altın
robot
analiz
robot
altın
analiz

FED TOPLANTISI 20.09.2022

FED TOPLANTISI 20.09.2022
altın
20.09.2022
23
A+
A-

fed

FED TOPLANTISINDAKİ BEKLENTİLER

Bugün başlayan FED toplantısı, yarın sonlanacak ve piyasaların beklediği FED faiz kararı TSI 21:00’da açıklanacak. Medyan beklenti, FED’in büyük montanlı faiz artışlarına devam ederek oranları 75bp artırması yönünde oluşurken, küresel piyasalar geçtiğimiz hafta ABD’den açıklanan enflasyon rakamlarında görülen düşüşün,” beklentiler kadar hızlı gerçekleşmemesiyle” sert satışlara maruz kaldı. NASDAQ aynı gün %6 düşerken, Dow Jones ve SP500 vadeli işlemlerinde de sert kayıplar görüldü.

Enflasyonun yüksek seyrini sürdürmeye devam edeceği ve yapışkanlık kazanacağına yönelik söylemler dolayısıyla FED’in “ilerleyen süreçte de” büyük montanlı faiz artışları yaparak, ekonomiyi resesyona sokmaya yaklaştıracağı ve büyümenin negatif etkileneceği ortam, ABD vadeli işlemlerinde bugün de satışları destekledi. Kısa-orta vadeli FED beklentileri faiz oranlarının %4.25’in üzerine çıkacağı yönünde oluşurken, 2023-24 vadeli EURUSD kontratlarında ise FED’in faiz indireceği süreç fiyatlanıyor.

robot

YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR.

FED’DE XAUUSD BEKLENTİSİ

XAUUSD Pazartesi beklentilerinde iletilmişti.
Analiz, XAUUSD (ONS)  Ana düşüş trendi içerisinde fiyatlanmasını sürdürerek, haftalık kapanışta kritik destek seviyesi 1690’ı aşağı yönlü kaybettiği gözlemlenen değerli metal altın tarafında, ABD’den Salı günü açıklanan enflasyon rakamlarında görülen düşüş hızının piyasa beklentisi kadar gerçekleşmemesi ve enflasyonun yapışkan kalacağı düşünceleri, FED‘in 21 Eylül’de gerçekleştireceği toplantıda, 75-100 bps arası faiz artırım ihtimalini güçlendiriyor.

Bu bağlamda altın tarafını incelediğimizde, Cuma günü alt tarafta 1654 seviyesine kadar düşüş gerçekleştirse de kapanışa yakın tepki alımlarıyla kendini 1674 seviyesine kadar yükseltmeyi başarmış. Kısa ve uzun vadeli görüntü altın tarafında yükselişlerde satışları desteklemeye devam etse de, FED toplantısı geçtikten sonra piyasada rahatlık görülebilir.

Teknik açıdan seviyelere baktığımızda, olası yükselişlerde 1690 seviyesinin geri kazanılması, kısa vadeli hareketlerle 1730 hedefini tekrar canlandırabilir. Geri çekilmelerin devamında ise, 1650’nin kaybedilmesi 1624 ve 1570’lere doğru sert hareketlere yol açabilir. Ancak, kısa vadede bu satış baskısını yaratacak ciddi bir veri olmadığı ve FED’in 75bp faiz artırım ihtimali piyasalarda fiyatlandığından dolayı, Başkan Powell’ın söylemleri ve ileriye dönük mesajlarının sertlik derecesi altın tarafında önemli olacaktır. Göstergelerde, RSI negatif. MACD negatif.

YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR…

analiz
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.