altın
robot
analiz
robot
altın
analiz
analiz

GAUTRY (Gram Altın) ANALİZ 10.10. 2022

GAUTRY (Gram Altın) ANALİZ 10.10. 2022
altın
10.10.2022
22
A+
A-

gram altın

GAUTRY(Gram Altın) ANALİZ

GRAM ALTIN  ANALİZ

GAUTRY Geçtiğimiz hafta ons altın fiyatları 1730 seviyesine kadar yükselirken, Gram altın tarafında da 1030 direnci test edildi. Anlık fiyatlamada 1000 seviyelerinden geçen ürün için, teknik tarafta kısa vadeli düşüş kanalının yukarı yönlü kırıldığı görülüyor.
Ana yön açısından geri çekilmeler alım fırsatları sunsa da, geçtiğimiz hafta Cuma günü ABD’den açıklanan Tarım Dışı İstihdam ve İşsizlik verilerinde doların güçleneceğine yönelik rakamlar açıklanırken, Ons altın ve riskli varlıklarda sert değer kayıpları görüldü.
1730 seviyesinden başlayan geri çekilme hareketi Ons altın tarafında anlık fiyatlamada 1678’lere kadar geri çekilmelere yol açtı. Gram altın tarafında da Ons bacağındaki düşüşün etkileri görülürken, teknik açıdan 1000 seviyesi kısa vadeli destek olarak karşımıza çıkıyor.
Hareketin aşağı yönlü devamında alt tarafta 978 seviyesine kadar düşüş gerçekleştirme ihtimali söz konusu olabilir. Yükselişlerde ise, 1015 ve 1030 seviyeleri direnç olarak takip edilmelidir.
Gösterge tarafında, RSI ana düşüş trendini korumaya devam ediyor ve negatif. İç taraftaki gelişmelerde geçtiğimiz haftalarda açıklanan enflasyonun yüksek seyrini koruyarak %83 civarında açıklanması, fiziki varlıklara olan talebi artırırken, TCMB’nin faiz indirimlerine devam edeceği yönündeki beklentiler borsa tarafında pozitif fiyatlanmaya devam ediyor.
Dolayısıyla Gram altın tarafında da uzun vadede ciddi geri çekilmeler beklemek, “iç taraftaki gelişmelere bağlı olarak” yanlış olacaktır. Dolayısıyla, gram altın tarafında uzun vadeli yatırımlar için her geri çekilme alım fırsatları sunmaktadır. Orta vadede özellikle 950 seviyesi korunduğu müddetçe ciddi bir satış beklememek gerekir. Dış tarafta ise bu hafta ABD’den açıklanacak enflasyon rakamları başta Ons altını yakından ilgilendiriyor.
gram altın
Enflasyonda medyan beklenti manşet rakamlarda %8,1 iken, Çekirdek tarafta ise yıllık bazda %6,5’e yükselmesi bekleniyor. FED’in faiz oranlarında gösterge olarak kullandığı Çekirdek enflasyonda yıllık ve aylık bazda yaşanacak olası bir artış, piyasalar tarafından sevilmeyecekken, Çekirdek enflasyonun düşmesi ise başta Ons altın ve borsa olmak üzere yükselişlere yol açarak, dolar tarafını “hafif” zayıflatabilir. Dolayısıyla enflasyona bağlı fiyatlamalarda, gram altın tarafında geri çekilmeler alım fırsatları sunabileceği gibi, olası senaryolarda enflasyonun yükselmesi ise yaşanacak geri çekilmelerde tekrardan kanal içi fiyatlamayla 950 seviyelerine kadar geri çekilmelere yol açabilir.
YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR…

robot
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.