altın
robot
analiz
robot
altın
analiz

GÖZLER TCMB FAİZ KARARINDA 22.09.2022

GÖZLER TCMB FAİZ KARARINDA 22.09.2022
altın
22.09.2022
12
A+
A-

İçindekiler Tablosu

TCMB
GÖZLER TCMB FAİZ KARARINDA

Dün açıklanan FED faiz kararından sonra bugün iç tarafta gözler TCMB’nin alacağı aksiyona çevrilmiş durumda. Geçtiğimiz ay %14 olan politika faizini 100bp indirerek %13 seviyesine getiren TCMB, bu toplantı da “medyan beklentiye göre” faiz oranlarını sabit bırakabilir.

Forex Yardım ve Destek Platformu yaptığı detaylı çalışmalar sonucunda, 50 -100 bp aralığında faiz indirimi beklerken, kur tarafında ise “faiz indiriminin boyutuna bağlı olarak” yükselişlerin devamını beklemekteyiz. İhracatla büyüme vurgusu yapılmaya devam ederken, siyasi iktidarın seçimlere kadar faiz oranlarını tek haneye indirme isteği ve Mayıs-Haziran aylarında gerçekleşmesi muhtemel 2023 seçimlerine kadar TCMB’nin faiz oranlarını %7-%9 seviyelerine çekme ihtimali kur tarafında sert yukarı yönlü kırılmalara yol açabilir.

Dolayısıyla, kur tarafında yüksek enflasyonist ortamda yükselişlerin kritik 18.40 direnci kırıldıktan sonra kısa vadede ilk etapta 19 sonrasında ise yıl sonuna kadar 20-21 bölgesinde konsolidasyona uğraması muhtemel. Dıştan kaynaklı faktörlerde, dün aksiyonunu gerçekleştiren FED, faiz oranlarını 75bp artırdı ve 2023’ün ilk çeyreğine kadar da artırmaya devam edeceğini öngördü. Dıştan kaynaklı riskler, KKM’nin bütçeye yarattığı yük, enflasyonist ortam ve her seçim döneminde olduğu gibi gevşek para politikasının sürdürülmesi, kur tarafında yükselişleri destekleyici olarak görülmekte.

robot

TCMB TOPLANTISININ İÇ PİYASALARA OLASI ETKİLERİ VE DETAYLI ANALİZLER İLE İŞLEM TAVSİYELERİNİ ÖĞRENMEK İÇİN KAYIT OLUŞTURMANIZ YETERLİDİR.

YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR…

analiz
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.