altın
robot
analiz
robot
altın
analiz

İngiltere’nin Yeni Başkanı Belli Oldu

İngiltere’nin Yeni Başkanı Belli Oldu
altın
05.09.2022
30
A+
A-

İngiltere’de Boris Johnson’dan boşalacak başbakanlık koltuğuna Dışişleri Bakanı Liz Truss oturacak.

İngiltere’de yeni başbakan Liz Truss oldu. İngiltere’de iktidardaki Tutucu Parti’de, Boris Johnson’dan boşalacak koltuk için rey verme süreci bitirilirken, hem parti başkanlığı hem de başbakanlık koltuğuna oturacak adın Truss olduğu açıklandı. Oylamada Truss için 81 bin 326, Sunak için ise 60 bin 399 rey çıktı. Böylece Truss reylerin yüzde 57,3’ünü kazanmış oldu. Bu oran Tutucu partinin liderlerini oylamayla seçmeye başlamasından bu yana en düşük oran olarak kaydolundu.

Bir evvelki parti lideri Boris Johnson yüzde 66,4 rey alırken, David Cameron yüzde 67,6 ve Iain Duncan Smith yüzde 60,7 rey almıştı.

Yeni başbakanı zorlu bir enflasyon imtihanı bekliyor

robot

Başbakanlık ve parti liderliği yarışı ülkenin Dışişleri Bakanı Liz Truss ile daha önceki Maliye Bakanı Rishi Sunak arasında geçmişti. Yeni başbakanı yüksek enflasyon, resesyon ve enerji maliyetlerindeki tırmanış ile baskılanan yaşam standartları sebebiyle zorlu bir ekonomik etraf bekliyor. Ülkenin yeni başbakanı enflasyonu yüzde 10,1 seviyesindeyken ve Goldman Sachs’a göre 1974’deri bu yana ilk defa yüzde 20’ye yanaşırken devralacak. Yatırımcılar İngiltere Merkez Bankası’nın BOE faizleri Mayıs ayına kadar yüzde 4,75’e yükselteceğine maliyetliyorlar.

Pazar günü BBC’ye konuşan Truss, İngiltere Merkez Bankası’nın görevinin enflasyonu hakimiyet altına almak olduğunu söyledi. Truss, “Enflasyonu düşürmek İngiltere Merkez Bankası’nın işi. Bu süreçte insanlara takviye etmek için elimizden gelen her şeyi yapmalıyız” dedi.

Merkez bankasının bağımsızlığına “çok inandığını” belirten Truss, sert faiz çoğalışlarını destekleyip desteklemeyeceği mevzusunda ise yorum yapmadı. Truss eskiki açıklamalarında BOE’nin yetkilerinin gözden geçiremekten yana olduğu sinyalini vermişti. Yaşanan hayat pahalılığı krizinde hanehalkları ile işletmelere destek lafı veren Truss, 30 milyar sterlinlik vergi kesintisi taahhüdünde bulunmuştu. Google ile öteki içeriklerimize erişebilirsiniz.

Haber Kaynağı
Bloomberg

analiz
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.