altın
robot
analiz
robot
altın
analiz
analiz

NASDAQ (US100) ANALİZİ

NASDAQ (US100) ANALİZİ
altın
27.09.2022
44
A+
A-

IT stocks in focus after continuous rally on Nasdaq. Details here | Mint

NASDAQ (US100) ANALİZİ

IT stocks in focus after continuous rally on Nasdaq. Details here | Mint

NASDAQ (US100) BEKLENTİLER

NASDAQ (US100) Pandeminin etkilerini en aza indirmek için FED’in 2020 yılında aldığı aksiyonlarla ATH seviyesi 16500’lere kadar sert yükselişler gerçekleştiren NASDAQ teknoloji endeksinde, Enflasyonun kontrolden çıkmasına ve para politikasının enflasyona bağlı olarak sertleşmesi dolayısıyla, ATH seviyesinden bu yana gerçekleşen fiyatlamada %31 değer kaybettiği görülmekte. Geçtiğimiz hafta gerçekleşen FED toplantısında faiz oranları 75bp artarken, ileriye dönük mesajlar veren FED Başkanı Jerome Powell, ekonominin gidişatına göre faiz oranlarının artmaya devam edeceğini vurguladı. Enflasyonla mücadelelerinde FED’in kararlı duruşunu koruyacağını yenileyen Powell, “enflasyon hedeflerimize sıkı sıkıya bağlıyız ve enflasyonu %2’ye düşürmeden işimiz bitmeyecek” şeklinde açıklamalarda bulunmuştu. Endeks aynı gün %5’in üzerinde değer kaybederken, sonrasında da satışların devam ettiğini gördük. ABD’de kısa ve uzun vadeli hazine tahvil faizlerinin yükselişi yıl başından bu yana %20 değer kaybına işaret ediyor.

dolar

Hemen her varlık sınıfında sert düşüşler görülürken, NAKİT (dolar) güvenli tek liman olarak karşımızda. Endeksin teknik grafiğine uzun vadeli haftalık grafikten bakacak olursak, net düşüş trendi ve ayı piyasası içerisinde olduğunu görüyoruz. Haziran ayının dip seviyeleri 11000’lere yakın seyir, yaşanacak olası sert satışlarla daha önce çalışan desteğin kaybedilmesine yol açabilir. Genel yönün yükselişlerde satışları desteklemeye devam ettiği üründe, olası senaryolarda gerçekleşecek toparlanma ile üst tarafta 11700 direnci aşılabilirse yeni kısa vadeli yükseliş trendi oluşumu söz konusu olabilir. Ancak temel faktörler bu yükselişleri kısa vadede destekleyici değildir. Dolayısıyla satış yönlü pozisyonlanmaların, direnç seviyelerine yakın değerlendirilmesi uygun olabilir.

Endeksin orta vadede baskılanmasındaki bir diğer faktör ise, Rusya-Ukrayna savaşıdır. Savaşın Avrupa üzerinde yarattığı etkinin küresel çapta hissediliyor oluşu ve ABD’nin, Ukrayna’ya yaptığı yardımların Rusya-ABD ilişkilerini son 20 yılın en düşük seviyelerine getirmesi, endeks açısından ekstra negatiflik yaratıyor. Dolayısıyla bu taraftaki gelişmelerde endeksin yönü açısından önemli olmaya devam etmektedir. Bugün sabah saatlerinde açıklamalarda bulunan FED üyesi Evans ise, FED’in agresif politikasını devam ettirmesi gerektiğini ve önümüz bahar aylarına kadar nokta projeksiyon tahminlerinde herhangi bir değişiklik beklemediğini söyledi.

YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR…

NASDAQ (US100) YATIRIM YAPARAK PİYASANIN HAREKETLİLİĞİNDEN KAZANABİLİRSİNİZ.

KAYIT OLUŞTURMAK İÇİN TIKLAYIN…

robot
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.