altın
robot
analiz
robot
altın
analiz

PAZARTESİ ANALİZİ 19.09.2022

PAZARTESİ ANALİZİ 19.09.2022
altın
18.09.2022
48
A+
A-

ANALİZ

PİYASA AÇILIŞLARINDAKİ BEKLENTİLER (ANALİZ) 19.09.2022

XAUUSD (ONS) ANALİZİ

Analiz, XAUUSD (ONS)  Ana düşüş trendi içerisinde fiyatlanmasını sürdürerek, haftalık kapanışta kritik destek seviyesi 1690’ı aşağı yönlü kaybettiği gözlemlenen değerli metal altın tarafında, ABD’den Salı günü açıklanan enflasyon rakamlarında görülen düşüş hızının piyasa beklentisi kadar gerçekleşmemesi ve enflasyonun yapışkan kalacağı düşünceleri, FED‘in 21 Eylül’de gerçekleştireceği toplantıda, 75-100 bps arası faiz artırım ihtimalini güçlendiriyor.

Bu bağlamda altın tarafını incelediğimizde, Cuma günü alt tarafta 1654 seviyesine kadar düşüş gerçekleştirse de kapanışa yakın tepki alımlarıyla kendini 1674 seviyesine kadar yükseltmeyi başarmış. Kısa ve uzun vadeli görüntü altın tarafında yükselişlerde satışları desteklemeye devam etse de, FED toplantısı geçtikten sonra piyasada rahatlık görülebilir.

Teknik açıdan seviyelere baktığımızda, olası yükselişlerde 1690 seviyesinin geri kazanılması, kısa vadeli hareketlerle 1730 hedefini tekrar canlandırabilir. Geri çekilmelerin devamında ise, 1650’nin kaybedilmesi 1624 ve 1570’lere doğru sert hareketlere yol açabilir. Ancak, kısa vadede bu satış baskısını yaratacak ciddi bir veri olmadığı ve FED’in 75bp faiz artırım ihtimali piyasalarda fiyatlandığından dolayı, Başkan Powell’ın söylemleri ve ileriye dönük mesajlarının sertlik derecesi altın tarafında önemli olacaktır. Pazartesi açılış beklentisi ise, 1690 seviyelerine kadar tepki alımlarını desteklemektedir. Göstergelerde, RSI negatif. MACD negatif.

robot

YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR…

NASDAQ ANALİZİ

NASDAQ – Kısa vadeli yükseliş trendini ABD’den Salı günü açıklanan enflasyon rakamlarının piyasa beklentisi kadar düşmemesi üzerine sert bir şekilde kaybeden ve Salı günü yaşadığı satışlarla 2020 yılından bu yana en sert günlük düşüşü kaydeden NASDAQ teknoloji endeksinde, haftalık kapanış rakamlarının NEGATİF bölge 12binin altında gerçekleştiğini görmekteyiz.

Temel faktörlere derinlemesine baktığımızda, FED’in Mart ayında gerçekleştirdiği toplantıda faiz oranlarını artırmaya başladığı süreç ve sonrasında enflasyonla mücadele için vites yükseltilerek yola devam edilmesi, büyümeye yönelik kaygıları güçlendirmişti. Nitekim ABD‘nin 2022 Q2 büyüme rakamlarında teknik resesyona girdiğini gördük. Ağırlıklı teknoloji hisselerinin oluşturduğu NASDAQ tarafında büyümeye yönelik kaygılarla Mart ayından bu yana %22 civarı değer kaybı yaşandı.

FED’in yüksek enflasyonu baskılamak için büyük montanlı faiz artışlarına devam etmesi beklenirken, 21 Eylül’den sonra Kasım ayına kadar FED toplantısı olmayacağı için, piyasalarda “hafif” rahatlık görülebilir. Ancak genel yön teknik açıdan yükselişlerde satışları desteklemeye devam etmektedir.
Teknik tarafta seviyelere ve göstergelere baktığımızda, trendin kaybedilmesinden sonra hareketin aşağı yönlü hızlandığı görülüyor. Geri çekilmelerin devamında belirlemiş olduğumuz 11750 ilk destek olarak takip edilebilir. Yükselişlerde ise, 12073 tekrar kazanılmadan yeni alımlar riskli olacaktır. Göstergelerde, RSI negatif. MACD negatif. Pazartesi açılış beklentisi tepki alımlarıyla çok hafif pozitif görüntü çizilmesi yönündedir.

YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR…

 

DAX (GER40) ANALİZİ

DAX (GER40) – Ana düşüş trendi içerisinde negatif fiyatlanmasını sürdürerek kritik destek seviyesi 12600’ün üzerinde tutunma çabasını koruyan Alman borsa endeksi DAX tarafında, haftalık kapanış rakamlarının 12774 seviyesinden gerçekleştiğini görmekteyiz. Ürünün teknik görüntüsü, yükselişlerde satış yönlü pozisyonların direnç seviyelerinden değerlendirilmesine olanak sağlamaya devam ediyor. Bu hafta Salı günü ABD’den açıklanan enflasyon rakamları küresel piyasalarda sert satışlara yol açarken, DAX aynı gün %3 civarı değer kaybı yaşadı. Rusya-Ukrayna savaşının getirdiği enerji sıkıntıları ve maliyet artışları, Avrupa’da fabrikaların kapanmasına yol açarken, Avrupa Liderleri geçtiğimiz hafta bir araya gelerek yüksek enerji maliyetleriyle mücadele için kararlar alınacağı yönünde açıklamalarda bulunmuştu.

Öte yandan, geçtiğimiz hafta gerçekleşen ECB toplantısında faiz oranları 75bp artarken, ileriye dönük olarak büyük montanlı faiz artışlarının devam edebileceğine yönelik sinyaller verildi. Ancak, faizlerin yaşanan savaştan ve bunun getirdiği-getirebileceği, etkilerden en az oranda etkilenmek için gevşek para politikasının sürdürüleceği yönündeki düşünceler, Endekste faiz oranlarına bağlı ciddi satışlara yol açmadı. Dolayısıyla ilk önceliğin savaş ve enerji olarak fiyatlandığı DAX tarafında, bu haberlere dikkat edilmeli. Teknik konuşacak olursak, kısa vadede 12600 destek olarak takip edilebilir. Altında gerçekleşecek günlük kapanışlarda 12465 ve 12205 seviyeleri takip edilebilir. Yükselişlerde ise, 12912 üzerinde 13115 direnç konumundadır. Göstergeler negatif. RSI kırılımlarına dikkat edilmeli.

YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR…

 

USDTRY (DOLAR/TL) ANALİZİ

USDTRY (DOLAR/TL)  Kısa-orta vadeli h4 grafikten kur tarafını incelediğimizde, kapanış rakamlarında 18.28 seviyesini test ettikten sonra 18.19 seviyelerinden kapanış gerçekleştirdiğini görüyoruz. Teknik görüntüde, Ağustos ayının dip seviyeleri 17.75’lerden aldığı güçlü destekle oluşturduğu kısa vadeli trendini aşağı yönlü kaybeden ürün için, geri çekilmelerin devamında alt tarafta “teknik açıdan” 18.13 seviyesi destek olarak takip edilebilir.

Olası senaryolarda alt tarafta 18.13 altında gerçekleşecek d1 kapanışlar, hareket bandını alt tarafta doğru genişleterek, 17’li seviyeleri gündeme getirebilir. Yükselişlerde ise, 18.23 ve 18.26 seviyeleri kısa vadeli dirençler konumundadır. Göstergelerde, RSI negatif. MACD negatif. Temel faktörler ve Türkiye‘nin içinde bulunduğu ortam düşünülürse, “teknik göz ardı edilerek” geri çekilmelerde kademe usulü alım yönlü pozisyonlar değerlendirilmelidir.

YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR

 

WTI (PETROL) ANALİZ

WTI (PETROL) Ana düşüş trendi içerisinde fiyatlanmasını sürdürmeye devam eden WTI petrol tarafında, kapanış rakamlarının 85 seviyelerinden gerçekleştiğini görmekteyiz. Teknik açıdan ürünü inceleyecek olursak, üst tarafta test ettiği 200 periyotluk SMA seviyesinin oluşturduğu 91 direncinden satış baskısı altında kaldığı görülüyor. Kısa vadeli görüntüde 86 seviyesinin altında kaldığı her yerden sert satışlarla 80 seviyesine kadar geri çekilme ihtimali bulunan ürün için, hareketin devamında 83 destek olarak takip edilebilir.

Kırılmasıyla birlikte, 80 ve 77 seviyeleri gündeme gelecektir. Yükselişlerde ise 87 ve 88.55 seviyeleri kısa vadeli dirençler konumunda. Göstergelerde, RSI negatif. MACD negatif. Bu hafta yayımlanan OPEC raporunda, Suudi Arabistan’ın petrol üretimini Ağustos ayında artırdığını söylemesi ve ABD’den gelen enflasyon rakamları hafif satışlara yol açsa da, uzun vadede jeopolitik risklerin hala daha canlı oluşu petrol fiyatlarında “ciddi” düşüşlerin önünü kesebilir.

YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR…

analiz
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.