altın
robot
analiz
robot
altın
analiz

Petrol Fiyatlarında Artış Hızlandı! 19 Temmuz

Petrol Fiyatlarında Artış Hızlandı! 19 Temmuz
altın
19.07.2022
22
A+
A-

Petrol Fiyatlarında Artış Hızlandı! Pompaya Yansıyabilir! Rusya’nın Petrol Hamlesi Her Şeyi Değiştirecek! Ucuz Akaryakıt Gelebilir!

Petrol Fiyatlarında Artış Hızlandı! Petrol fiyatları küresel piyasalarda artış göstermeye başladı. ABD Başkanı Biden’ın Körfez ülkeleri ile olan temasından istediği sonucu alamadığı iddiaları sonrasında yükseliş hız kazandı. Rusya ve Ukrayna savaşı, enerji krizi ve diğer sorunlar fiyatları etkilemeye devam ediyor. İşte detaylar…

Dünya genelinde akaryakıt fiyatları özellikle Rusya ve Ukrayna savaşı sonrasında rekor fiyatlara yükseldi. Türkiye’de de pompa fiyatlarına yansıyan bu gelişmeler sonrasında yeni hamleler gelmeye başladı. Öte yandan ABD Başkanı Joe Biden tarafından Körfez ülkeleri ile yapılan temaslardan istenen sonucun alınamadığı yönünde çıkan haberler ve Avrupa’da giderek büyüyen enerji krizinin de etkisiyle yükseliş yeniden başladığı görüldü. Rusya’dan gelen son hamle ise fiyatların düşebileceği yönünde bir beklenti yaratmıştı. Dolardaki zayıf seyir ve arzdaki sıkılaşmanın desteğiyle petrol fiyatlarındaki kazanımlar arttı. Fiyatları etkisi altına alan daha birçok yeni gelişmenin gündeme gelmesinin ardından piyasaların bir çoğunca belirsizlikler görülmeye devam ediyor.

Petrol Fiyatlarında Sert Düşüş Görülmüştü!

Petrol Fiyatlarında Artış Hızlandı! Geçtiğimiz hafta Brent petrol fiyatlarında düşüş eğilimi görülmüştü. Resesyon endişeleri ile son bir aylık sürecin en büyük haftalık düşüşünü gösteren petrol, Çin’in bazı bölgesinde corona virüs tedbirlerinin yeniden artırılması sonrasında endişeler yeniden ortaya çıkmıştı. Dünyanın en büyük ikinci petrol tüketicisinin petrol talebi ile ilgili endişeleri artırmaya devam etmesi düşüş görünümünün kaybolmasına neden oldu.

robot

ABD ham petrolü artan bu endişeler kapsamında haftalık bazda yüzde 7’lere varan düşüş kaydetmişti. Brent petrol ise 95 dolara kadar gerilemişti. ABD Başkanı Biden’ın Suudi Arabistan’a gerçekleştirdiği ziyaret ile takip edilen süreçte ise yeni seviyeler belirlenmeye başladı. ABD’nin Körfez hamlesinin boşa çıkması ise piyasalara yansıdı. Veliaht Prens Selman, ziyaret sonrasında yaptığı açıklamada, önceden ilan edilen düzeyde petrol üretimini günlük 13 milyon varile çıkarma kararı aldıklarını ve bu kapasite dışına çıkılmayacağını ifade etti.

Rusya’dan Dikkat Çeken Enerji Hamlesi!

Petrol Fiyatlarında Artış Hızlandı! Rusya’nın Ukrayna savaşı sonrasında karşılaştığı yaptırımlar ile piyasalarda petrol fiyatları da etkilenmeye devam ediyor. Rusya’nın bu yaptırımlara karşılık Avrupa’nın doğalgazını kısmasının petrol talebini artıracağı ve bunun da fiyatları etkileyeceği öngörülüyor. Rus doğalgaz şirketi olan Gazprom, Avrupa’ya karşı yapılan sevkiyatlarda mücbir durum ilan edilirken, petrole olan talebin de artırılmasını destekliyor.

Rusya, Nord Stream 1 bakımından sonra doğalgazı Almanya’ya geri çevirmediği takdirde, Brent petrol hafta boyunca destek bulacak pozisyonda yer alması bekleniyor. Piyasalarda yaşanan bu karışık seyir Türkiye’de de fiyatları etkilemeye devam ediyor. Ortalama 100 dolar seviyesinde olan petrol için sadece 55 doların rafine marjı olduğunu ifade eden uzmanlar, marjlardan bir miktar feragat edilerek yüzde 10 – 12 seviyelerinde indirimin piyasalarına yansıyabileceğini ifade ettiler.

Petrol Fiyatlarında Artış Hızlandı!

Brent Petrol Fiyatı Ne Kadar?

19 Temmuz Salı gününe hızlı başlayan Brent petrol, yaşanan fiyat artışları ile dikkat çekti. Uluslararası piyasalarda Brent petrolün varili 106,52 dolardan işlem görmeye baladı. Bir önceki hafta açılışında fiyatı yükselmeye başlayan Brent petrol, son kapanışına göre yüzde 0,24 seviyelerinde bir artış yaşadı. Aynı saatlerde Batı Teksas türü (WTI) ham petrol ise 99,75 dolar seviyelerinden işlem görmeye başladı.

Petrol fiyatlarında bir önceki gün zayıflayan dolar endeksi ve arz daralmasına ilişkin endişeler sonrasında günlük yüzde 5 yükseliş kaydettiği aktarılıyor. Diğer yandan Çin’den gelen Kovid – 19 vakalarının arttığı haberleri ve buna bağlı gelen kısıtlamalar da piyasaları etkilemeye devam ediyor. Hafta boyunca nasıl bir hareket olacağı ise yakından takip edilecek.

analiz
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.