altın
robot
analiz
robot
altın
analiz
analiz

PİYASADAKİ GRAM ALTIN BEKLENTİLERİ 26.09.2022

PİYASADAKİ GRAM ALTIN BEKLENTİLERİ 26.09.2022
altın
26.09.2022
23
A+
A-

GRAM ALTINDA BEKLENTİLER
GRAM ALTIN

GRAM ALTIN

Gram Altın Ana yükseliş trendi içerisinde fiyatlanmasını sürdürmeye devam etse de, Ağustos ayının 2. haftasından bu yana gevşeme eğiliminde olan Gram altın tarafında, anlık olarak 970 seviyelerini görmekteyiz. Kritik destek 1000 seviyesini aşağı yönlü kaybeden ürün için, teknik tarafta kısa vadeli geri çekilmelerin 950 seviyesine kadar sürmesi beklenebilir. Olası yükselişlerde ise 1000 seviyesini geri kazanması teknik görüntü açısından önemli olacaktır. RSI tarafının güç kaybetmeye devam ettiği süreçte, ürünü etkileyen temel faktörlere baktığımızda, küresel çapta fiyatlanan ONS altın tarafının FED’in izlediği şahin tutuma bağlı olarak 1700 seviyelerini kaybetmesi üzerine çarpan faktöründen dolayı satış baskısı oluşturan en büyük etken. Öte yandan, iç tarafta geçtiğimiz hafta toplanan TCMB, faiz oranlarını 100 bp daha indirdi. Dolar\TL’de yeni rekor seviyeler haftanın ilk işlem gününde görülürken, Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2023’ün ilk çeyreğinde enflasyonun biteceğini öngördü.

Küresel fiyatlamalardaki davranış algısı resesyon endişelerine kayarken borsalarda görülen sert düşüşler değerli metal altın tarafında “henüz” tam anlamıyla hissedilmiyor. Öte yandan, Rusya-Ukrayna savaşı devam ederken geçtiğimiz hafta seferberlik ilan eden Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, bu hafta Cuma günü savaş bölgesindeki Donbask ve Rusya’nın sözde “özgürleştirmek adına” girdiği şehirlerde gerçekleşen referandumlar ile ilgili konuşacak. Olası senaryolarda bu şehirlerin Rusya’ya bağlandığını söylemesi, jeopolitik fiyatlamayla ONS altını pozitif etkileyebilir. Dolayısıyla Gram altın tarafında da yükselişlere yol açabilir. Genel yön açısından geri çekilmelerde “kademe” usulü alımların uygun olduğu üründe, kısa vadede ciddi düşüşler beklenmemelidir.

dolar

Bugün Beyaz Saray’dan gelen açıklamalarda, Japonya Başbakanı Kishida ile ABD Başkan Yardımcısı Harris’in görüştüğünü ve Çin’in, Taiwan boğazındaki sorumsuz eylemlerinin konuşulduğu haberleri aktarıldı. Beyaz Saray’dan daha önce gelen açıklamalarda, Çin’in Taiwan’a saldırması durumunda Amerikan askerlerinin Taiwan’ı savunacağı bizzat ABD Başkanı Joe Biden tarafından söylenmişti. Asya tarafında da gergin ortam yükselmeye devam ederken piyasaların gözü yarın konuşacak olan FED Başkanı Jerome Powell’a çevrildi. Bu hafta, Salı ve Çarşamba günü senato da konuşması planlanan Jerome Powell, söylemleri ile finansal piyasalara etki edebilecek en önemli kişi. Dolayısıyla yarın ve Çarşamba günü volatilite yüksek seyredebilir.

YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR…

GRAM ALTINA YATIRIM YAPARAK PİYASANIN HAREKETLİLİĞİNDEN DE, ALTIN FİYATLARI DÜŞERKEN DE PARA KAZANABİLİRSİNİZ.

NASIL MI HEMEN KAYIT OLUŞTURUN KAZANMAYA BAŞLAYIN…

robot
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.