altın
robot
analiz
robot
altın
analiz

RUSYA-UKRAYNA PİYASALARI NASIL ETKİLER? 8 AĞUSTOS

RUSYA-UKRAYNA PİYASALARI NASIL ETKİLER? 8 AĞUSTOS
altın
08.08.2022
31
A+
A-

İçindekiler Tablosu

Rusya-Ukrayna

Piyasalardaki son gelişmelere göre; Rusya-Ukrayna 24 Şubat 2022’de Rusya’nın Ukrayna’yı işgalini, Moskova saatiyle 06.00 civarında duyuran Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in, “Ukrayna’nın askerden ve Nazizm’den arındırılması” amacıyla başlattığı askerî operasyon adı verdiği harekat bugün hala daha devam etmekte. Küresel piyasalarda, savaşın etkisiyle ilk haftalarda yükselişe geçen emtia ürünlerinin başında gelen, altın-petrol ve tahıl grubunda fiyatlanan ürünler, FED’in agresif sıkılaşma döngüsüne girdiği Haziran ayından itibaren kademeli düşüş eğilimini koruyor.

Bu noktada bölgeden gelen son haberlere baktığımızda, İngiltere Savunma Bakanlığı tarafından yayınlanan Ukrayna-Rusya savaşına dair istihbarat raporunda Rusya’nın Ukrayna’ya karşı savaşının yeni bir aşamaya girmek üzere olduğu ifade edilerek, “En ağır çatışmalar, Zaporizhzhya’dan Herson’a doğru güneybatıya uzanan ve Dinyeper Nehri’ne paralel uzanan yaklaşık 350 kilometrelik bir cephe hattına kayıyor” denildi. Bilindiği üzere bu bölgeler, Ukrayna’nın sevkiyat yollarını ve tahıl ambarlarını da içeren geniş bir alandan oluşuyor. Rusya’nın bu bölgelere yönelik başlattığı yeni saldırı haberleri, küresel piyasalarda başta tahıl ürünleri olmak üzere, altın-petrol gibi ürünleri de jeopolitik fiyatlanmaya tekrar sürükleyebilir.

RUSYA-UKRAYNA PİYASALARI NASIL ETKİLER? 8 AĞUSTOS

robot

ABD başta olmak üzere, Müttefik ülkelerin Rusya’ya uyguladığı ambargoların neticesinde, Avrupa’ya gaz akışını %20’lere kadar düşüren Rusya ise, önümüz sonbahar aylarında gaz akışını tamamen kapatabilir. Yeni tedarikçi arayışlarını sürdüren Avrupa’da ise, başta Almanya olmak üzere diğer ihracat üzerine kurulu ekonomiler, ileriye dönük fiyatlamalarda sıkıntılar yaşıyor ve yaşamaya da devam edebilir. Özellikle DAX-FR40 gibi büyük Avrupa borsaları, gaz akışının tamamen kapatıldığı senaryo için ciddi satış baskısı altında kalabilir.

YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR.

analiz
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.