altın
robot
analiz
robot
altın
analiz

Scalping Tekniği Nedir? 2022

Scalping Tekniği Nedir? 2022
altın
11.07.2022
14
A+
A-

Scalping Nedir, Zararlı Mıdır?

Scalping Tekniği Nedir? Scalping, pek çok yatırımcının kazanmak amacı ile izlediği stratejilerden biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu kazanç stratejisini tercih eden bir yatırımcı gerçekleştirdikleri al – sat işlemleri üzerinden kazanç elde edebilir. Scalping yöntemi aslında 180 saniye içerisinde pozisyon açma – kapama işlemlerine verilen isim olarak bilinmektedir. Bu işlem, açmış olduğunuz pozisyonun pip değerinin 10’dan az ya da 10’dan fazla olmasına dayanmaktadır. Bilindiği üzere pip değerinin 10’dan düşük olduğu durumlarda scalping yapılmış sayılır. Bu stratejiyi kullanarak büyük oranda kar elde edebilme şansınız her zaman bulunuyor ancak bunun için elbette dikkat etmeniz gereken noktalar mevcut. Örneğin yüksek kar elde etmek istiyorsanız büyük yatırımlar yapmanız gerekiyor.

Scalping Tekniği Nedir?

Scalping Tekniği Nedir? Yatırımcıların kar elde edebilmek amacı ile kullanmakta olduğu bilinen pek çok teknikten biri olarak karşımıza çıkan scalping tekniği farklı stratejileri kapsayabilmektedir. Ancak tüm bu stratejilerin ortak noktası kısa süre içerisinde çok sayıda işlem gerçekleştirerek kazanç sağlamaktır. Bilindiği üzere scalping işlemleri için 15 dakikadan uzun süreli grafikler kullanılmamaktadır. Bunun yanı sıra scalping yapan yatırımcılar pozisyon açma ve kapama işlemleri arasında uzun süreler beklemez. Scalping yöntemi uygulayan yatırımlar yaklaşık 5 ila 10 dakika arasında farklı alım – satım işlemleri yapmaktadır. Aslında bu kazanç stratejisinin amacı grafikte meydana gelen kısa süreli değişimlerden faydalanmaktır.

Yani kara geçmek ve elindeki yatırımın değerlenmesi için bu tekniği kullanan yatırımcılar aylarca beklememektedir. Kısa süreli işlemler tekrarlanarak yatırımcının kara geçmesi sağlanmaktadır. Ancak bu yöntemi benimsemek ve kullanmak için disiplinli bir çalışma şarttır. Aksi takdirde zarara geçmek de olasıdır. Bunun yanı sıra scalping yöntemi aslında grafikteki küçük değişimlerden faydalanılarak kar sağladığından dolayı küçük yatırımlar konusunda fazla etkili olmayacaktır. Bu neden bu yöntemi kullanarak iyi bir şekilde kar edebilmek için büyük yatırımlar şarttır.

robot

Scalping Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli?

Scalping Tekniği Nedir? Bilindiği üzere scalping yöntemi kullanılırken küçük yatırımlar büyük karları getirmemektedir. Bunun yanı sıra grafikleri iyi bir şekilde okumak ve iyi tahminlerde bulunmak gerekmektedir. Aynı zamanda bu tahminlerin desteklenir olması şarttır. Dolayısıyla scalp işlemi yapan kişilerin bu alanda uzmanlığı olması dikkat edilmesi gereken ilk noktadır. Yapılacak olan işlemler için tek analiz yapmanın yeterli olmadığını da gözden kaçırmamak gerekmektedir. Grafik analizleri sık sık tekrarlanmalı ve kullanılacak stratejiler sürekli olarak yeniden belirlenmelidir. Fazla işlem gerektirdiğinden dolayı scalping yöntemi için istikrar ve sabır kesinlikle şarttır.

Scalping Tekniği Nedir?

Scalping Zararlı Mı?

Grafik üzerindeki küçük değişimlerden tahminde bulunarak kısa süre içerisinde sık sık al – sat işlemleri yaparak kara geçmek için kullanılan bir strateji olan scalping yöntemi zararlı mı sorusu da merak edilenler arasında karşımıza çıkıyor. Ancak bu yöntemin zararlı olup olmadığı hakkında net bir şey söylemek yanlış olacaktır çünkü aslında scalping yönteminin ne derece faydalı ya da zararlı olacağı tamamen yatırımcıya bağlı olarak şekillenmektedir. Bilinen o ki eğer yatırıma girerken kullanılan genel yöntem scalping ise bir noktada bu yöntemin zararlı olacağı kesindir.

Çünkü grafiklerdeki kısa süreli değişmelerden faydalanarak kara geçmeyi amaçlayan bu yöntemde grafikteki artışın ne zaman geriye döneceği ve zarar getireceği kestirilememektedir. Bunun yanı sıra scalping yöntemini uygulayabileceğiniz doğru pozisyonu bulmak amacı ile ekran başında saatlerinizi geçirmeniz de olası görünmektedir. Genellikle bir acelecilik işlemi olan scalping yöntemi, finansal durumlar söz konusu olduğunda sürdürülebilir bir teknik olmasa da zaman zaman yatırımcıların faydalanabileceği bir yöntem olarak bilinmektedir.

analiz
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.