altın
robot
analiz
robot
altın
analiz

Sterlin – Dolar Paritesi 2022

Sterlin – Dolar Paritesi 2022
altın
10.07.2022
10
A+
A-

Sterlin – Dolar Paritesi Yapımı Nasıl Gerçekleştirilir?

Sterlin – Dolar Paritesi Yapımı Nasıl Gerçekleştirilir? Sterlin – Dolar paritesi genellikle, bu iki para biriminin birbirlerine oranlarını merak eden bireyler tarafından gerçekleştirilmektedir. Aslında bakıldığında dünya üzerinde en çok bilinen para birimleri arasında dolar ve sterlin yer almaktadır. Doların genellikle Amerika’da Sterlinin ise İngiltere’de kullanıldığı karşımıza çıkmaktadır. bunun yanı sıra yatırım amacı ile de söz konusu para birimlerinden satın alındığı belirtilmektedir. Buna bağlı olarak sizler de parite nedir ve ne işe yarar, bunun yanı sıra sterlin – dolar paritesi hakkında da detaylı bilgi almak istiyorsanız, bu yazımız içerisinde söz konusu konu ile ilgili bilgilere erişebilirsiniz.

Parite Nedir? Pariteler Neleri Gösterir?

Aslında bakıldığında en temel anlatımla parite, ülkelerin kullanmakta olduğu para birimleri arasındaki oranı anlatmakta ve göstermektedir. Bunun yanı sıra pariteler, ülkelerin kullanmakta olduğu para birimlerinin sahip olduğu faiz oranlarına göre, söz konusu bulunduğu ülkenin ekonomik durumlarını da yansıtmakta ve buna göre pariteler hesaplanmaktadır. Aynı zamanda ülkelerin bazı ürünleri dışarıdan ithal etmesi durumuna göre bakıldığında ise, söz konusu bu parite değerleri satın alma gücü açısından oldukça önemli bir yer tutmaktadır. Örneğin Amerika’dan alınacak ya da bir diğer adı ile ithal edilecek bir ürünün dolar para biriminden karşılanacağı için, Türk Lirası – Dolar paritesine göre bakılmakta ve bu oran hesaplandıktan sonra ülkenin alım gücü ortaya çıkmaktadır. Sterlin – Dolar Paritesi Yapımı Nasıl Gerçekleştirilir?

Sterlin – Dolar Paritesi Yapımı Nasıl Gerçekleştirilir?

robot

Parite Oranları Nasıl Yapılmaktadır?

Parite nedir ya da parite oranları neleri gösterir gibi soruların yanı sıra, parite oranları nasıl yapılmaktadır ya da hesaplanmaktadır soruları da bir o kadar önemli görülmekte ve bireyler tarafından oldukça merak edilmektedir. Buna göre bakıldığında söz konusu para birimleri arasındaki parite oranlarının hesaplanması temeline göre bakıldığında oldukça basit bir şekilde gerçekleştirilmektedir. Örnek olarak göstermek gerekirse Euro 2 ise ve Dolar 3 ise söz konusu Euro – Dolar paritesi 2/3 şeklinde hesaplanmaktadır. Bunun tam tersi bir şekilde oranlama gerçekleştirildiğinde ise Dolar – Euro paritesi karşımıza çıkmaktadır. gerçekleştirilmekte olan bu oranlama işleminin sonucu ise bize iki para birimi arasındaki parite sonucunu net bir şekilde göstermektedir. Bunun yanı sıra Sterlin – Dolar paritesi de aynı örnekte olduğu gibi güncel para miktarlarına göre hesaplanmaktadır.

Sterlin – Dolar Paritesi Gerçekleştirilmesi

Sterlin – Dolar Paritesi Yapımı Nasıl Gerçekleştirilir? Dünya üzerinde en çok bilinen iki para birimi olarak karşımıza Sterlin ve Dolar çıkmaktadır. söz konusu bu iki para biriminin en çok bilinen para birimleri olmasının yanı sıra en bilinen özellikleri arasında en güçlü para birimleri olması olarak görülmektedir. Buna bağlı olarak da söz konusu bu iki para birimi majör yani büyük döviz olarak belirtilmektedir. Majör döviz kurlarına göre bakıldığında Sterlin ve Dolar en büyük iki yatırım yapılan para birimi olarak karşımıza çıkmaktadır.

Aslında güçlü para birimi olmasının en temelinde yatan şey ise ekonomilerinin oldukça güçlü olması olarak belirtilmektedir. Bu sebeple de bireyler ya da firmalar tarafından söz konusu bu iki para birimi üzerine yatırım yapılması oldukça çok ve sık bir şekilde olduğu belirtilmektedir. Sterlin – Dolar paritesinin gerçekleştirilme şekli aslında söz konusu bu iki para biriminin birbirine oranlarının hesaplanması şeklinde gerçekleştirilmektedir. Güncel olarak bilinen 1 Sterlin tutarının yine aynı şekilde güncel olarak bilinen 1 Dolar tutarına oranı şeklinde hesaplama gerçekleştirildiğinde, sonuç bizlere Sterlin – Dolar paritesini net bir şekilde göstermektedir. Bu oran sonucuna göre bakıldığında iki para birimi arasındaki parite de net bir şekilde ortaya koyulmaktadır.

 

analiz
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.