altın
robot
analiz
robot
altın
analiz

Swap Anlaşmasıyla Kur Sabitlenir mi? 2022

Swap Anlaşmasıyla Kur Sabitlenir mi? 2022
altın
07.07.2022
29
A+
A-

Swap Anlaşmasıyla Kur Sabitlenir Mi?

Swap anlaşmasıyla kur sabitlenir mi? Son zamanlarda faiz oranları ve döviz kurlarındaki değişmeler yatırımcıları endişelendirmekte. Faiz oranları ve döviz kurlarındaki dalgalanma ile dikkatler yapılan swap anlaşmalarına çevriliyor. Peki swap anlaşmasıyla kur sabitlenir mi? Cevabını yazımızda bulmanız mümkün.

  1. Swap Anlaşması Nedir?

Swap anlaşması nedir? Swap, takas anlamına gelmektedir ve swap anlaşması da en sade haliyle takas sözleşmesidir. Yani iki taraf belirli bir zaman sınırlaması çerçevesinde ellerindeki para, döviz, emtia, menkul kıymet gibi varlıkları karşılıklı olarak bir anlaşma çerçevesinde değiş-tokuş ederler. Buna swap anlaşması denilir.

  1. Swap Anlaşması Ne İşe Yarar?

Swap anlaşması ne işe yarar? Swap anlaşmaları, döviz kurlarında yaşanan değişimlerden doğabilecek riskleri en aza indirgemeye yaramaktadır. Yani takas işlemi yapılırken belirlenen oranlar veya günlük kur dalgalanmaları swap anlaşmalarını etkilemez. Buradaki referans noktası anlaşma maddesindeki tutardır.

robot

Swaplar; faiz swapı, faiz oranı swapları, kur swapı, fx swapı, döviz swapı, çapraz döviz swapları, emtia swapları, pay / hisse senedi swapları, kredi / temerrüt swapları, varyans swapları olarak yapılan işlemin cinsine göre pek çok çeşide ayrılmaktadır. Tüm bu swaplarda geçerli olan ortak nokta, anlaşmada belirlenen tutarın geçerliliğidir.

  1. Swap Anlaşmasıyla Kur Sabitlenir mi?

Swap anlaşmaları ile ilgili bilinen bazı yanlışlar vardır. Bu yanlışların temeli ise Swap anlaşması ile kur sabitlenir mi? Düşüncesine dayanmaktadır. Fakat swap anlaşmalarının genelinde kur sabitlemesi gibi bir durum söz konusu değildir.

Konunun daha iyi anlaşılabilmesi için son zamanlarda Türkiye gündemini en çok meşgul eden konulardan birisi olan ve Katar ile Türkiye arasında yapılan swap anlaşmasından örnek verelim. 15 milyar dolara eş değer bir meblağ baz alınarak yapılan anlaşmaya göre, Türk lirası ve riyal belirli bir vade çerçevesinde el değiştirmekte. Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) rezervlerine anlaşması yapılan swap tutarı kadar riyal girerken, Katar Merkez Bankası rezervlerine de aynı oranda Türk lirası girişi sağlanıyor. Vade sonunda ise yapılan işlemlerin tersi yapılıyor ve swap işlemlerinin maliyeti riyal ve Türk lirasının faiz farkı kadar oluyor. Yani kur sabitleme gibi bir durum söz konusu olmuyor.

Eğer swap borsada işlem gören bir araç olsaydı swap anlaşmaları ile kur sabitlenebilirdi. Fakat sermaye piyasası araçları arasında swap bulunmuyor ve swap borsada işlem gören bir araç haline gelmiyor. Bu şekilde kur swap anlaşmalarından etkilenmiyor.

Swap anlaşması ile kur sabitlenmiyor olsa da özellikle Döviz Swapında anlaşma kur fiyatlarına göre belirleniyor. Bu yüzden anlaşma boyunca daha fazla kâr elde edebilmek için kur sabitleme çalışmaları yapılsa da ne yazık ki bu mümkün olamamakta. Öte yandan döviz swaplarında bildiğimiz anlamda olmasa da kur sabitlemesi yapmam mümkün.

Swap Anlaşmasıyla Kur Sabitlenir mi?

  1. Döviz Swapı ve Kura Olan Etkisi

Döviz swapı ticari hayatta en çok kullanılan swap türüdür. İki tarafın daha önce anlaştıkları döviz kuru oranında para değişimidir. Bu noktada döviz swapları ve kura olan etkisi oldukça tartışmalı bir nokta. Çünkü döviz swaplarında kur sabitlenmesi yapılabiliyor. Fakat bu bildiğimiz anlamda bir kur sabitlemesi değil. Anlaşma yapılırken belirlenen tahmini bir kur oranı anlaşmaya yansıtılıyor ve anlaşma bu oran çerçevesinde yürütülüyor.

Tabi ki anlaşmanın yapıldığı dönemdeki kur oranları ve ilerleyen zamandaki tahmini kur oranları baz alınarak sabit bir kur belirleniyor. Fakat döviz swaplarının da genel kuru sabitleme gibi bir imkânı bulunmuyor. Yani swap anlaşmasıyla kur sabitlenir mi? beklentisi döviz swapları için de geçerli değil. Sadece swap anlaşmalarındaki ana amaç olan risk ve para kaybetme oranlarının en aza indirgenme isteği döviz swaplarında farklı bir şekilde uygulanmakta. Swap Anlaşmasıyla Kur Sabitlenir mi?

 

 

analiz
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.