altın
robot
analiz
robot
altın
analiz

TCMB Dolar ve Enflasyon Tahminini Açıkladı! 2022

TCMB Dolar ve Enflasyon Tahminini Açıkladı! 2022
altın
08.07.2022
22
A+
A-

2022 Yıl Sonunda Dolar Bakın Ne Kadar Olacak! TCMB Dolar ve Enflasyon Tahminini Açıkladı! Dolar/TL Ne Kadar Oldu?

TCMB Dolar ve Enflasyon Tahminini Açıkladı! TL yabancı para karşısında değer kaybı yaşamaya devam ediyor. TCMB ise yeni yıl sonu tahminini açıkladı! Dolar/TL yıl sonunda bu seviyeleri görecek! İşte dolar kurunsa son durum…

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB), yıl sonu için hem enflasyon hem de dolar kuru tahminini açıkladı. Uzun bir süredir TL’nin dolar başta olmak üzere döviz karşısında yaşadığı sert düşüşler ekonomiyi de olumsuz etkilemeye devam ediyor. Öte yandan piyasalarda bayram tatili nedeniyle yaşanacak kapanış öncesindeki hareketler ise dikkat çekmişti. TCMB’nin yıl sonu anketine göre enflasyon ve dolar kuru beklentisinde görülen yeni seviyeler ise TL için endişe yaratmaya devam ediyor. Küresel düzeyde özellikle FED’in faiz artırımına yönelik agresif tutumu nedeniyle güçlenen doların daha da artması bekleniyor.

TCMB Yıl Sonu Dolar Tahmini Belli Oldu!

TCMB Dolar ve Enflasyon Tahminini Açıkladı! Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB), Piyasa Katılımcıları Anketi sonuçlarını duyurdu. Buna göre göre, 2022 yıl sonu beklentileri belli oldu. Dolar kuru ve enflasyon beklentilerinin açıklanmasının ardından piyasalardan bu verilere yönelik ilk tepkiler de görülmeye başladı. Yapılan anketin sonuçlarına göre cari yıl sonu döviz kuru (USD/TL) beklentisi bir önceli anket döneminde 18,99’a yükseldi. 12 ay sonrası için döviz kuru beklentisi ise yine söz konusu anket dönemine göre sırasıyla 20,70 TL ve 20,92 TL olarak gerçekleştiği belirlendi.

robot

Yıl Sonu Enflasyon Tahmini Açıklandı!

Dolar kurunun yıl sonunda göreceği muhtemel seviyelerin yanı sıra enflasyon beklentileri de belli oldu. TCMB Temmuz ayı Piyasa Katılımcıları Anketi’ne göre; katılımcılar tarafından cari yıl sonu tüketici enflayonu (TÜFE) beklentisi bir önceki anket dönemine göre artış gösterdi. Bir önceki ankette yüzde 64,59 olarak belirlenen oran, yüde 69,94’e çıktı.

12 ay sonrası TÜFE beklentisi ise bir önceki anket döneminde yüzde 37,91 iken, yeni anket döneminde yüzde 40,23 oldu. 24 ay sonrasında ise beklenti yüzde 22,04 ve yüzde 24,27 olarak açıklandı.

2022, 2023 Büyüme Tahmini Belli Oldu!

Büyüme tahminlerine yönelik yönelik beklentilerini de açıklayan TCMB anket katılımcıları, 2022 GSYH yılı büyüme beklentisini önceki anket döneminde yüzde 3,5 olarak belirlerken, yeni anket döneminde 3,6 oranına çıkarıldı. GSYH 2023 yılı büyüme beklentisi ise yeni anket döneminde ve bir önceki anket döneminde de sabit bırakılarak yüzde 3,8 olarak açıklandı.

Aylık En Yüksek Reel Getiri Dolarda!

Tüketici fiyat endeksi (TÜFE) ile indirgendiğinde ise yüzde 2,95 oranıyla aylık en yüksek reel getiri dolarda oldu. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) haziran ayı finansal yatırım araçlarının reel getiri oranları verisine göre, aylık en yüksek reel getiri yurt içi fiyat endeksi (Yİ – ÜFE) ile indirgendiğinde yüzde 1,20, TÜFE ile indirgendiğinde ise yüzde 2,95 oldu. Öte yandan yıllık değerlendirmede de en yüksek reel getiri yine dolarda gerçekleştirdi.

TCMB Dolar ve Enflasyon Tahminini Açıkladı!

Dolar/TL Ne Kadar?

8 Temmuz 2022 Cuma günü itibariyle son kapanışında dolar/TL 17 liranın üzerinde seyrediyor. İçerde ve dışarda hafta boyu takip edilen yeni ekonomik veriler ve haber akışı sonrasında dolar/TL 17,32 lira seviyesine kadar yükseldi. TCMB’den gelen yıl sonu tahminleri ise piyasaları endişelendirmeye devam ediyor. Küresel düzeyde ise ABD Merkez Bankası (FED) tarafından alınan faiz artırma kararlarının etkisi büyümeye devam ediyor. Dolar yatırımı olan veya yapmayı düşünenler ise piyasalarda görülen yüksek risk faktörü nedeniyle endişe duymaya devam ediyor. TCMB Dolar ve Enflasyon Tahminini Açıkladı!

 

 

analiz
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.