altın
robot
analiz
robot
altın
analiz

Teknik Analizde Sık Yapılan 6 Hata 2022

Teknik Analizde Sık Yapılan 6 Hata 2022
altın
09.07.2022
12
A+
A-

Teknik Analizde Sık Yapılan 6 Hata

Teknik Analizde Sık Yapılan 6 Hata. Teknik analiz finansal borsaların analizi söz konusu olduğunda kullanılmakta olan en önemli yöntemlerden biri olarak karşımıza çıkıyor. Teknik analiz bütün finans borsalarında kullanılıyor. Bu yöntem aslında her yatırımcının bilmesi ve uygulaması gereken finansal analiz yöntemlerinden biri. Önceki dönemlerde yaşanan fiyat hareketleri baz alınarak gelecekte meydana gelebilecek fiyat dalgalanmaları konusunda tahmin yürütmek amacı ile gerçekleştirilen teknik analiz yapılırken ise dikkat edilmesi gereken bazı noktalardan bahsedebilmek mümkün. Teknik Analizde Sık Yapılan 6 Hata

Teknik Analizde Sık Yapılan 6 Hata

  1. Sık Sık Al Sat Yapmamak

Eğer herhangi bir finans borsası üzerinden yatırım yapıyorsanız kimi zaman alım ya da satım işlemlerini gerçekleştirmek için gerekli sinyalleri bekleme durumunun uzun sürebileceğini kabul etmeniz gerekiyor. Eğer herhangi bir varlığı gerekli sinyaller olmadan alır ya da satarsanız yatırımınızın zarara uğrama ihtimali bir hayli yüksek. Bu durumlardan kaçınmak için ise teknik analiz yaparken daha geniş bir zaman aralığı üzerine çalışmanız gerekmekte.

  1. Sermayeyi Korumak

Teknik analiz hataları arasında karşımıza çıkan durumlardan biri de yatırımcının sermayeyi korumaktan ziyade kar elde edebilmek üzerinde odaklanmasıdır. Ancak aslında unutulmamalıdır ki bir yatırım yaparken aslında ilk göz önünde bulundurulması gereken sermayenin korunmasıdır. Ancak sermayenin korunması elbette her zaman mümkün olmamaktadır. Dolayısıyla yatırımcılar büyük zararlardan kaçınmak adına Stop Limit Emir kullanmalıdır.

robot
  1. Gerektiğinde Fikir Değiştirmemek

Eğer başarılı bir borsa yatırımcısı olmak istiyorsanız fikir değiştirmekten hiçbir zaman korkmamanız önem taşımaktadır. Bilindiği üzere borsalar söz konusu olduğunda sürekli bir dalgalanma hali ile karşılaşmak mümkündür. Bu dalgalanma hali ise yatırımların yeniden planlanmasını gerektirebilir. Her ne kadar yaptığınız analiz sonucu elinizde veriler bulunuyor olsa da gerektiği takdirde fikrinizi değiştirmeye açık olmalısınız.

  1. İntikam İçin Alım ya da Satım Yapmak

Borsa üzerinden çeşitli işlemler gerçekleştiren pek çok kişi bulunuyor. Ancak yatırımcılar kimi zaman ani bir şekilde duygusal kararlar ile karar verebiliyor. Ancak yatırımlarınızdan kazanmak ve başarılı bir borsa yatırımcısı olmak istiyorsanız bu tarz ani işlemlerden uzak durmanız önem taşıyor. Bunun yerine analitik ve mantıklı bir şekilde düşünmeli ve gerekli analiz ve yorumlamaları yaparak işlemlerinizi gerçekleştirmelisiniz.

  1. Piyasa Koşullarını Göz Ardı Etmek

Kimi zaman yapılan teknik analiz güvenilirliğini yitirebilir ya da daha az güvenilir hale gelebilir. Bu durum aslında piyasada beklenmeyen değişimlerin yaşanması ile gerçekleşmektedir. Ancak bu gibi durumlar yaşandığında tamamen yapmış olduğunuz analize bağlı kalıp olağan dışı gelişmeleri göz ardı etmeniz büyük oranda zarar etmenize sebep olabilir. Dolayısıyla bir finans borsası üzerinden işlem yapmakta iseniz hiçbir zaman tek bir göstergeye bağlı olarak davranmamanız büyük önem taşımaktadır.

  1. Teknik Analizin Bir Olasılık Sunduğunu Unutmak

Geçmişteki dalgalanmalardan hareketle gelecek üzerinde tahminde bulunmak için yapılmakta olan teknik analizin hiçbir zaman kesin ve net sonuçlar ortaya çıkarmayacağı unutulmamalıdır. Çok deneyimli birinin yaptığı bir analiz bile kimi zaman gerçek ile örtüşmeyebilir. Dolayısıyla siz her ne kadar başarılı ve hatasız bir analiz gerçekleştirmiş olsanız da zaman zaman analizler sonucu elde ettiğiniz veriler gerçek durum ile uyuşmayabilir. Finans borsaları ile ilgili olarak teknik bir analiz gerçekleştirildiğinde analizin bize sunmuş olduğu veriler her zaman ihtimallerdir. Bu analizler yüksek oranda doğru çıkacak olasılıklar sunuyor olsa bile aslında sonuçlarının hiçbir zaman kesin olmadığı unutulmamalıdır. Dolayısıyla herhangi bir alım ya da satım işlemini gerçekleştirirken yalnızca teknik analiz baz alınmamalı, piyasanın farklı koşulları da mutlaka gözden geçirilmelidir. Teknik Analizde Sık Yapılan 6 Hata

Teknik Analizde Sık Yapılan 6 Hata

analiz
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.