altın
robot
analiz
robot
altın
analiz

Türk İş’ten Vergi Dilimi Talebi Geldi

Türk İş’ten Vergi Dilimi Talebi Geldi
altın
24.08.2022
12
A+
A-

Türk İş’ten vergi dilimi talebi geldi ve çoğu kişi bu açıklamanın detaylarını merak ediyor. Türk iş Genel Başkanı Ergün Atalay, gelir vergisi tarife düzeylerinin ve tarifelerinde işçiler lehine düzenleme yapılması çağrısında bulundu.

Türk İş’ten Vergi Dilimi Talebi Geldi

Türk İş’in Genel Başkanı Ergun Atalay, çalışanların gelirlerinin asgari ücrete vergilendirilmesi için uzun zamandan beri tekrarlayarak dile getirdikleri taleplerinin yerine getirildiğini hatırlattı.

Gelirlerinin asgari ücrete kadar olan vergi muafiyetinin yanı sıra ücretlere ilişkin gelir vergisi dilimlerinin çalışanlar lehine düzenlenmesi Atalay’ın temel isteklerinden biri olduğunu söyledi. Türk İş’in Genel Başkanı Ergun Atalay şu ifadelere yer verdi;

robot

“Aylık 8 bin lira brüt ücreti olan bir işçinin geliri, kesintiler nedeniyle ocak ayında net 6 bin 395 liraya düşüyor. Aynı çalışanın ücreti, asgari ücret kaynaklı vergi istisnası artmasına rağmen 6 bin 52 liraya geriliyor. Yani bu çalışan yıl sonuna geldiğinde aylık 1.948 lira vergi ve SGK kesintisi ödüyor. Bu da ücretinin yaklaşık dörtte birine karşılık geliyor. Bu da gösteriyor ki işçiler ücretleri üzerinden adaletli olmayan bir vergilendirmeyle karşı karşıyalar. Gelir vergisi tarife basamakları ve oranlarında işçiler lehine düzenleme yapılmalı. 16 milyon çalışan, aileleriyle birlikte yaklaşık 50 milyon kişi hükümetten bu konuda da vergi kolaylıkları bekliyor.” ifadelerine değindi.

Anayasamızda bulunan 73. maddede “Herkes kamu giderlerini karşılamak için mali gücüne göre vergi ödemekle yükümlü kılınır. İfadesinin ardından şunlara değindi;

“2010 yılının ocak ayında geçerli olan gelir vergisi tarifesinin asgari ücrete oranı 12,07 katı iken, 2022’ye kadar geçen sürede bu oran gittikçe azaldı. Bu yılın ocak ayına geldiğimizde 6,39 katına kadar gerilemiş ve işçi üzerindeki vergi baskısı artmıştır. Asgari ücretin üzerinde gelir elde eden çalışanlar, gelir vergisi tarifesinin yılın başında ve yıllık belirlenmesi nedeniyle bir üst dilime daha erken girerek, daha çok vergi ödemek ve daha az ücret almak zorunda kalıyor.”

Çalışma hayatının çözüm bekleyen birçok sorunu olduğunu vurgulayan Atalay, Türk İş olarak bu sorunların çözümü için yoğun bir mücadele içerisinde bulunduğunu ifade etti.

Kayıt Dışı İstihdam Sorununa Ergun Atalay’ın Açıklamaları

Türk İş Başkanı Ergun Atalay, çalışma hayatının en önemli sorunlarından birinin kayıt dışı istihdam olduğunu vurguladı ve açıklamalarının devamına ekte bulundu;

“Kayıt dışı sorunu çözülmeden sosyal diyaloğun tesis edilmesi, iş kazalarının önlenmesi, iş güvencesinin sağlanması ya da diğer sorunlarımızın çözülmesi mümkün değil. Önümüzdeki yasama döneminde, sendikalarla müzakere edilerek, darbe anayasasının sendikal haklar üzerindeki olumsuz etkisini ve örgütlenmenin önündeki engelleri ortadan kaldıracak düzenlemeler yapılmalı. Asgari ücretlinin, emeklilerin ve tüm işçilerin alım gücü korunmalı, EYT’lilerin mağduriyetleri giderilmeli, taşeron işçiler kadroya alınmalı, geçici işçilerin hakları verilmelidir.”

Yapılan Açıklamanın Yazı İçeriği

“Düşük gelire sahip olan hane halkının tüketiminde payı olan gıda ve alkolsüz içecekler, eğitim, sağlık ile giyim ve ayakkabı grubu için indirimli vergi oranı uygulanmaktaysa da, düşük gelire sahip olan ailelerin tüketim vergi payını azaltmak adına bu oranın daha da aşağıya çekilmesi gerekmektedir.

Öncelikle emek üzerindeki vergi yükü azaltılması ve verginin geniş kitlelere adil bir şekilde yansımasının sağlanması gerekmektedir. Gelir vergisi tarife basamakları ve oranları güncellenmelidir.

Talebimiz ve beklentimiz vergide sağlanacak düzenlemelerin, ücretli çalışanlar aleyhine olan haksız ve adaletsiz durumu ortadan kaldırması ve işçiler lehine iyileştirme yapılmasıdır. Bu ülkenin sağladığı kaynakları kullanarak gelir ve servet elde edenler, topluma karşı yükümlülüklerini yerine getirmeli ve kazançları oranında vergi ödemeleri sağlanmalıdır.”

Türk İş Başkanı Ergun Atalay Kimdir?

Türk İş Genel Başkanı Ergün Atalay 1954 (68) yılında doğmuştur. Donatım İlkokulunu okudu. Donatım ilkokulundan mezun olduktan sonra TCDD Çıraklık Okuluna yerleşti. Buradan mezun olmayı başardı. Ergun Atalay, mezun olduğu sene içerisinde Adapazarı Vagon Fabrikasında çalışmaya başladı. Bu şekilde ilk kez iş hayatına girmiş oldu.

1978 yılında TÜVASAŞ iş yeri sendika temsilciliğine girmeyi başardı. 1982 yılında Demiryol-İş Sendikası Adapazarı Şube Mali Sekreterliğine girdi. 1992 yılında ise Şube Başkanı olarak yükselmeye devam etti.

Bunun ile birlikte Demiryol-İş Sendikası Denetim Kurulu üyeliği, Demiryol-İş Genel Başkanlığı, TÜRK-İŞ Yönetim Kurulu’nda Genel Eğitim Sekreterliği, Genel Mali Sekreterliği gibi birçok meslek ve alanda çalışmalarını sürdürdü.

Ergun Atalay evli ve üç çocuğu var. Ergün Atalay Sakarya Adapazarı bölgesinde dünyaya geldi. 2018 senesinde asgari ücret ile ilgili tespit komisyonu toplantısı içerisinde gerçekleştirdiği açıklamalar ile tüm dikkatleri üzerine çekmeyi başardı. Bununla birlikte büyük tepki aldı. Kariyerinde oldukça başarılı olan Ergun Atalay meslek hayatına devam etmektedir. Diğer içeriklerimize Google ile ulaşabilirsiniz.

analiz
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.