altın
robot
analiz
robot
altın
analiz

Türkiye’de Altın Fiyatları 2022

Türkiye’de Altın Fiyatları 2022
altın
24.08.2022
13
A+
A-

Türkiye’de altın fiyatları 2022 sürekli olarak artmaktadır. Günümüzde ev geçindiren askeri ücretle çalışan bir vatandaşın, yarım veya çeyrek altın alması imkansız duruma geldi. Devamlı olarak değişen bu fiyatların nedenine değineceğiz.

Türkiye’de Altın Fiyatları 2022

Türkiye’de altın fiyatı, yatırımcıların siyasi ve ekonomik belirsizlik ortamında güvenli liman varlıkları arayışıyla son aylarda yükselişte. Türk lirası, ABD doları karşısında değer kaybettiği için Türkiye son aylarda bir para krizine girdi. Bu, enflasyonist baskılara ve altın fiyatlarında artışa neden oldu.

Yatırımcılar hükümet ve muhalefet partileri arasında devam eden gerilimler göz önüne alındığında, Türkiye’de daha fazla siyasi kargaşa potansiyeli konusunda da endişeli. Bu güvenli liman varlığı olarak altına olan talebin artmasına neden oldu.

robot

Bu faktörlerin bir sonucu olarak, Türkiye’de altın fiyatları son aylarda rekor seviyelere ulaştı. Mevcut görünüm göz önüne alındığında, altın fiyatlarının yakın gelecekte yükselmeye devam etmesi muhtemeldir.

Türkiye’de altın fiyatları, 1980’den bu yana altın fiyatlarındaki en büyük yıllık artış oldu. Artışın nedeni büyük ölçüde siyasi istikrarsızlık ve zayıf Türkiye ekonomisinden kaynaklanıyor.

Ekonomik ve siyasi koşullar belirsizliğini korurken, Türkiye’de altın fiyatlarının yükselmeye devam etmesi muhtemeldir. Bu altın bozdurmak isteyen yatırımcılar için fırsatlar sağlasa da, yeni altın alma düşüncesine sahip olan kişileri zorlar.

Türkiye’de Altın Fiyatları Neden Yüksek?

Türkiye’de altın fiyatları son yıllarda yükselişte. Bu artışa katkıda bulunan birçok faktör var. Türkiye’de altın fiyatlarının yüksek olmasının temel nedenlerinden biri, ülkedeki döviz krizidir. 2022 yılında Türk lirası, ABD doları karşısında büyük bir değer kaybı yaşadı. Bu, altın dahil ithal malları Türkler için daha pahalı hale getirdi.

Ayrıca Türkiye dünyanın en büyük altın üreticilerinden biridir. Ülkenin uzun bir madencilik ve altın üretimi geçmişi var. Bugün Türkiye’de 50’nin üzerinde aktif altın madeni bulunmaktadır. Bu, ülkede daha yüksek talep ve altın fiyatlarına katkıda bulunur. Son olarak jeopolitik gerilimler de Türkiye’de altın fiyatlarının yükselmesinde rol oynadı. Türkiye konumu nedeniyle çoğu zaman bölgesel çatışmaların ortasında kalıyor.

Amerika’da Altın Fiyatları

Amerika’da altın fiyatları yükselişte ve birçok yatırımcı nakit para kazanıyor. Ekonominin daralmasıyla birlikte altın fiyatları yükselişe geçti. Birçok yatırımcı nakit para kazanıyor, hatta bazıları yatırım amacıyla altın alıyor.

Altın fiyatları yıllar içinde dalgalı bir seyir izlese de son zamanlarda yükseliş trendine girmiş görünüyor. Bu nedenle Amerika’da altına yatırım yapmayı düşünüyorsanız, şimdi bunun için iyi bir zaman olabilir.

24 Ağustos Amerika Altın Fiyat Listesi

24 Ağustos Amerika’da altın fiyat listesi şu şekildedir;

 • Gram Altın 8K : 18,70$
 • Gram Altın 9K: 21,05$
 • Gram Altın 10K: 23,41$
 • Gram Altın 12K: 28,07$
 • Gram Altın 14K: 32,85$
 • Gram Altın 18K: 42,11$
 • Gram Altın 21K: 49,13$
 • Gram Altın 22K: 51,43$
 • Gram Altın 24K: 56,09$

24 Ağustos Türkiye’de Altın Fiyat Listesi

24 Ağustos Türkiye altın fiyat listesi şu şekildedir;

 • Gram Altın: 1.017,83
 • Cumhuriyet Altını: alış fiyatı 6.658,00 TL satış fiyatı 6.737,00 TL
 • Yarım Altın: 3.329,00 TL alış ve 3.380,00 TL satış fiyatına sahip.
 • Çeyrek altın: 1.669,00 TL alış fiyatı, 1.689,00 TL satış fiyatı.
 • Tam altın: alış fiyatı 6.649,00 TL, Tam altın satış fiyatı: 6.728,00 TL

Altın İle Yatırım Yapılabilir Mi?

Altın, yüzyıllardır bir değişim ve değer saklama aracı olarak kullanılan sınırlı bir kaynaktır. Enflasyona tabi olan fiat para birimlerinin aksine altın, fiyatı hükümetler tarafından belirlenmeyen sabit bir varlıktır. Altın, enflasyona karşı etkili bir riskten korunma aracı olabilir ve belirli ekonomik koşullarda hisse senetlerinden daha iyi performans göstermiştir.

Altına yatırım yapmanın Borsa Yatırım Fonları (ETF’ler), yatırım fonları veya fiziksel altın külçeleri ve madeni paralar gibi birçok yolu olmasına rağmen, her birinin kendi riskleri ve getirileri vardır. Altın ETF’leri altına yatırım yapmanın en basit yolu olabilir.

Külçe altın, saf altından yapılmış veya madeni paralar anlamına gelir. Yatırımcılar genellikle değeri saklamanın veya enflasyona karşı korunmanın bir yolu olarak külçe altın satın alırlar. Altın külçeler 1 gramdan 400 ons’a kadar değişen boyutlarda mevcuttur ve bayilerden veya çevrimiçi perakendecilerden satın alınabilir.

Aynı zamanda piyasa dalgalanmalarına da tabidirler. Altın madenciliği şirketlerine yatırım yapan yatırım fonları, metale daha fazla maruz kalma sağlayabilir, ancak aynı zamanda daha değişkendir. Google ile sitemizden diğer içeriklerimize ulaşabilirsiniz. Altın alarak yatırım yapmak isteyenler mutlaka altın fiyatlarını yakından takip etmelidir.

analiz
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.