altın
robot
analiz
robot
altın
analiz

Ünlü Ekonomist Dolar Uyarısı

Ünlü Ekonomist Dolar Uyarısı
altın
02.08.2022
17
A+
A-

Ünlü ekonomist Selçuk Geçer’den kritik dolar uyarısı: Ağustos’ta 19 TL’ye hazır olun

Finans piyasalarında hareketli bir dönemden geçilirken yatırımcıların gözü dolar/TL paritesine odaklanıyor. FED’in faiz politikasının ardından ülke ekonomisinde doların kademeli tırmanışı dikkat çekiyor. Ünlü ekonomist Selçuk Geçer, dolar fiyatındaki beklentilerini açıkladı…

ABD Merkez Bankası FED’in 2022 yılında parasal sıkılaşmaya gitmesinin küresel çaptaki etkileri devam ediyor. Dünyayı kasıp kavuran enflasyon problemine karşı pek çok merkez bankası çözümü faiz arttırma rotasında arıyor. Küresel piyasalarda faiz fiyatlaması yapılırken Türkiye’de ise dolar/TL paritesinde kademeli yükseliş takip ediliyor. TC Merkez Bankası’nın faiz politikasında değişikliğe gitmemesinden sonra dolar fiyatının yeniden yükselmeye başladığı görülüyor.

robot

Dolarda Kademeli Yükseliş Devam Ediyor

Küresel ve iç piyasadaki hareketlerle birlikte ekonomideki çalkantı devam ediyor. Son günlerde dolar kurundaki yükseliş ile birlikte 18 TL’li seviyeler konuşulmaya başlandı. Bununla birlikte hem dolar kurunda hem de ons altın fiyatında artış olunca gram altın da 1000 TL direncini kırdı. Devletin kur korumalı mevduat hesabı tedbiri almasına rağmen dolarda yeniden 18 TL’ye ulaşılması ekonomi yönetimini endişelendiriyor. Nitekim KKM hesapları duyurulduğunda 12 TL’ye düşen dolarda yükseliş yeniden başladı.

Ekonomist Selçuk Geçer’den Dolar Yorumu

Piyasa uzmanı Selçuk Geçer, kişisel Youtube kanalından yeni bir video yayınladı. Türkiye’de hükümetin ekonomi yönetimi ve dolar/TL paritesine dair dikkat çekici açıklamalar yapan Geçer, dolar konusunda uyarılarda bulundu. Doların önümüzdeki günlerde ulaşacağı nokta hakkında açıklamalar yapan Selçuk Geçer, aynı zamanda ellerindeki doları bozdurmak için fırsat kollayanlara dikkat çağrısında bulundu. “Kabine Toplantısı’nda Süper Bono çıkar mı düşüncem vardı. Bunlar çıkmadı. Daha güzel haberim var. Aya çıkıyoruz. Umarın uzay başvurularınızı yapmışsınızdır.” İfadelerini kullanan piyasa uzmanı, dolarda kritik bir sürece girildiğine dikkat çekti.

Küresel piyasaları değerlendirmeye alan ekonomist Geçer, brent petrol fiyatındaki yükselişin devam edeceğini kaydetti. “Rusya – Ukrayna krizi henüz bitmedi. Bir de Çin’de kapanmalar başladı. Dünya fokurdamaya devam ediyor.” yorumunu yapan Selçuk Geçer, bu sebeplerden doları brent petrol fiyatının yükselişine ara vermeyeceğini kaydetti. Küresel piyasalarda stagflasyon korkusu başladığına dikkat çeken ünlü ekonomist, bu konu hakkında “Stagflasyon korkusu Merkez Bankaları daha fazla agresifleşecek mi sorunu getirdi. Bu açıklamalar yavaş yavaş başladı. Dolarda 19 liraya hazır olun.” dedi.

Dolar Bozdurmak İsteyenlere Önemli Tavsiye

Dolar/TL paritesi hakkında geçmişten günümüze çok çarpıcı açıklamalar yapan Selçuk Geçer, Youtube kanalından yayınladığı videoda detaylı yorumlarda bulundu. Küresel piyasalardan sonra iç piyasadaki dinamiklere dikkat çeken ekonomist, Dolar kurunda 19 TL’li seviyelerin çok yakın olduğunu ifade etti. Çarpıcı yorum ve değerlendirmeleriyle tanınan ekonomistin son paylaşımdaki dolar /TL hedefi 19 oldu. Selçuk Geçer ayrıca kendisine yöneltilen “Elimizdeki doları bozduralım mı?” sorusuna da “Dikkatli olun” diyerek uyarıda bulundu.

Ellerindeki doları bozdurmak için fırsat kollayanlara aceleci olmamaları gerektiğini hatırlatan Selçuk Geçer şu ifadeleri kullandı: “Yastık altındaki paraları geri alabilmek için 40 takla attılar. Oysa bankacılık sisteminden çekip aldık. Tefeci borçların içine girdik. Korkunç bir kısa vadeli dış borcumuz var. Türkiye artık işin içinden çıkmayacak hale geldi.” Dış borçlar yüzünden Türkiye’de kısa vadede dolar kıtlığı yaşanabileceğini ifade eden ekonomist, bu nedenle doların TL karşısında değer kazanmaya devam edeceğini söyledi. Çarpıcı yorum ve değerlendirmeleri ile dikkatleri üzerine çeken ünlü ekonomistin son paylaşımı sosyal medyada geniş yankı buldu. Pek çok yatırımcı Selçuk Geçer’in bu yorumlarında son derece haklı olduğunu ifade ederken bazı kişiler ünlü ekonomistin görüşlerini gerçekçi bulmadı.

 

analiz
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.