altın
robot
analiz
robot
altın
analiz
analiz

USDTRY(DolarTL) ANALİZ 10.10.2022

USDTRY(DolarTL) ANALİZ 10.10.2022
altın
10.10.2022
12
A+
A-

USDTRY

USDTRY (DolarTL) ANALİZ

USDTRY ANALİZ

Ana yükseliş trendi içerisinde pozitif fiyatlanmasını sürdürmeye devam eden USDTRY çaprazında, anlık olarak incelediğimizde 18.58 seviyelerini görmekteyiz. Teknik açıdan ürün, haftalık grafikte güçlü duruşunu korumaya devam ederken, kur tarafında 18.30’ların aşılmasından sonra kademeli yükselişlerin hız kazandığı görülüyor.

Hareketin devamında üst tarafta 18.60-18.80 bölgesi direnç olarak takip edilebilir. Yıl sonu için hedef fiyat seviyesi ise, TCMB tarafından 19.50 olarak belirlenmiş olsa da, aracı kurum tahminlerinde 21’li seviyeler öne çıkıyor.

İç taraftaki gelişmeler, enflasyonun yüksek seyri ve TCMB’nin “ekonomik aktivitede yavaşlama” sebebiyle faiz indirim döngüsüne tekrar başlaması kur tarafında yükselişleri destekleyici olmaya devam ediyor.

dolar

Siyasi iktidar ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan gelen açıklamalarda ise, “faiz oranlarının bundan sonra yukarıya değil aşağıya doğru gittiğini göreceğiz” söylemleri, sert hareketler getirmese de, yükselişlere olanak sağlıyor. Öte yandan, dış taraftaki gelişmelere bakacak olursak, FED cephesinde faiz oranları geçtiğimiz toplantıda 75bp arttı. Geçen hafta Cuma günü ABD’den açıklanan Tarım Dışı İstihdam rakamlarında medyan beklenti 250k olarak belirlenmişken, gelen rakamlarda 263k ile gevşeme eğiliminin sınırlı kaldığı görüldü. İşsizlik oranlarında ise, %3,7’den, %3,5’e düşüş yaşanması, FED’in 1-2 Kasım’da gerçekleştireceği toplantıda faiz oranlarının 75bp artma ihtimalini güçlendirdi. FED üyelerinden ve Başkan Powell’dan sert ve şahin tonda gelmeye devam eden mesajlar, enflasyon baskı altına alınmadan FED’in yavaşlamayacağını gösteriyor. Bu hafta ABD’den açıklanacak enflasyon rakamları küresel piyasaların yakın takibinde olacak.

USDTRY

Enflasyonda medyan beklenti, yıllık bazdaki manşet rakamların %8,1’e gevşemesi yönünde oluşurken, manşet rakamların aylık bazda %0,2 artış kaydetmesi bekleniyor. Öte yandan, Çekirdek enflasyonda ise yıllık bazdaki medyan beklenti, %6,5 artış olacağı yönünde. Aylık bazdaki Çekirdek enflasyon rakamlarında ise %0,6 artıştan, %0,5’e düşmesi bekleniyor. FED’in 1-2 Kasım’da gerçekleştireceği toplantıdan önce son önemli veri olacak enflasyon rakamlarında, FED’in karar mekanizması Çekirdek enflasyona odaklı. Dolayısıyla Çekirdek tarafta yaşanacak olası bir yükseliş ve beklenti üzeri açıklanacak rakamlar, küresel piyasalarda dolar rallisini hızlandırarak FED‘in 1-2 Kasım’da ki toplantısında faiz oranlarının 75bp artma ihtimalini güçlendirebilir. Dolayısıyla kur tarafında da yükselişlere yol açabilir.
YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR…

robot
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.