altın
robot
analiz
robot
altın
analiz

Uzman Uyardı Gram Altın Düşecek

Uzman Uyardı Gram Altın Düşecek
altın
04.08.2022
14
A+
A-

Gram altın yatırımcısına son uyarı: 1000 TL’den almayın, bekleyin düşecek!

Gram altın, Küresel piyasalarda ve borsalarda yukarı yönlü hareketler dikkat çekerken, altın fiyatlarındaki belirsizlik sürüyor. Son dönemde hem ons altın hem de dolardaki yükselişten pozitif etkilenen gram altın 1000 TL’yi aştı. Altın piyasası uzmanı İslam Memiş, gram altın yatırımcısına son uyarıyı yaptı…

Geçtiğimiz hafta hem ons altın hem de dola/TL kurunda yukarı yönlü hareketler görüldü. Dolardaki artışın ardından 2022 yılındaki rekor kırılmış oldu. Bunun da etkisi ile gram altında fiyatlar 1000 TL’nin üzerine çıktı. Gram altındaki kademeli yükselişin birkaç günün ardından yeni haftada devam etmesi dikkat çekti. Tüm bu koşullar altında yatırımcılar dolar ve gram altın fiyatlarıyla ilgili uzman görüşlerini merak etmeye başladı. Altın ve para piyasaları uzmanı İslam Memiş, ağustos ayına dikkat çekerek gram altın yatırımcısını uyardı.

Küresel Piyasalarda Ralli Zamanı

Geçen hafta hem yurt içinde hem de yurt dışında yaşanan gelişmeler yatırımcılar tarafından dikkatle takip edildi. Ülkemizde Merkez Bankası’nın yayımladığı enflasyon raporu ile iligli veriler dikkatleri topladı. Öte yandan yurt dışında küresel piyasalarda ABD Merkez Bankası FED’in faiz kararı ilgiyle izlendi. Bunun hemen ardından ABD büyüme verileri, Almanya ve Euro bölgesi enflasyon rakamları yatırımcılar tarafından anlık olarak izlendi. Çarşamba gününde FED’in politika faizini beklentilere paralel bir şekilde 75 baz puan arttırması piyasaları hareketlendirdi. Böylelikle ABD’de faizler son 40 yılın en yüksek enflasyonu görülürken bile yüzde 2.25-2.50 seviyesine çıktı.

robot

FED’in enflasyon ile mücadele sürecinde tüm adımlarını dikkatli biçimde attığı belirtildi. FED başkanı Jerome Powell, faiz kararının ardından düzenlediği basın toplantısında olumlu sinyaller verdi. Sıkı finansal duruşa rağmen işgücü piyasasının talebinde güçlülük gördüklerini belirten Powell, ayrıca enflasyonun önümüzdeki aylarda baskısını azaltacağını ifade etti. FED başkanı faiz artışlarından sonraki verilere bakıldığında ekonomik görünümün umut verici olduğunu ve faiz artışlarını bir noktada yavaşlatmak gerekeceğini kaydetti. İşte bu açıklamalar ABD borsaları başta olmak üzere küresel piyasalarda fiyatların hızla tırmanmasına yol açtı.

Dolar ve Altın Fiyatlarında Hareketlilik

Haftanın ilk işlem gününde dolar kuru geçen haftadan gelen yükseliş eğilimini korudu. Dolar/TL paritesinde 18 TL’ye yakın fiyatlamalar görülürken Euro/TL’ ise 18.37 seviyelerinden işlem gördü. Geçtiğimiz hafta hızlı yükseliş hareketi ile hem ons altından hem de dolar kurundan destek alan gram altın 1000 TL barajını aşmıştı. Analistlere göre psikolojik bir direnç olan 1000 TL’yi kırmakta zorlanmayan gram altın, üst üste kapanışlar ile bu bölgedeki yerini sağlamlaştırdı. Gram altın fiyatında 1020 TL seviyesi görülürken yatırımcılar bu yükselişin devam edip etmeyeceğini merak ediyor.

İslam Memiş’ten Yatırımcıya Son Uyarı

Altın ve döviz kurlarındaki hareketlerin adından yatırımcılar piyasaya yansıyan gelişmeleri takip ediyor. Altın ve para piyasaları uzmanı İslam Memiş, yine çok çarpıcı açıklamalarda bulunarak dikkatleri üzerine çekti. Ağustos ayında yatırım için son bir şans olacağını kaydeden İslam Memiş, 1000 TL üzerinden gram altın alınmaması gerektiğini hatırlattı: “Ağustos’ta son şans var. Döviz kurlarında, emtia fiyatlarının gram bazında son bir şans olacak. Ağustos ayını şans ayı olarak belirleyeceğiz.”

ABD ekonomik verilerini yorumlayan ünlü ekonomist, teknik olarak ABD’nin resesyona girdiğini vurguladı. Gerçek fiyatlamaların yakında görüleceğini kaydeden İslam Memiş, ağustos ayında dolarda takip edilmesi gereken seviyeleri 17-18 TL, gram altında ise 950-1000 TL bandı olarak gösterdi. Memiş, gram altında 1000 TL’nin altına sarkmalar olduğunda son alım fırsatlarının gündeme geleceğini, gümüşün gram fiyatında ise 11 liranın altının zor olduğunu kaydetti.

 

 

analiz
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.