altın
robot
analiz
robot
altın
analiz
analiz

XAUUSD (ONS ALTIN) ANALİZİ 06.10.2022

XAUUSD (ONS ALTIN) ANALİZİ 06.10.2022
altın
06.10.2022
33
A+
A-

xauusd

XAUUSD (ONS ALTIN) ANALİZİ

XAUUSD (ONS ALTIN) – Ana düşüş trendi içerisindeki fiyatlanmasını sürdürmeye devam eden değerli metal emtiası ONS Altın (XAUUSD) tarafında, anlık olarak incelediğimizde, 1716 seviyelerini görmekteyiz. Bu hafta gelen sert alımlarla üst tarafta 1730 direncine kadar yükselen değerli metalde, geçtiğimiz hafta yaşanan sert değer kayıplarıyla 1616 yani uzun vadeli majör Fibonacci desteğine kadar geri çekilmeler görülmüştü. Belirtilen destekten gelen alımlar, temel faktörlere ve makro takvimdeki gelişmelere bağlı olsa da, Altın küresel piyasalarda yaşanan fiyatlamalarda önemli bir yatırım aracı ve gösterge grafik olarak kullanılmaya devam ediyor.

Teknik açıdan seviyelere baktığımızda, yükselişlerin devamında üst tarafta 1730-35 bölgesi yaşanan “mini” rallinin direnç bölgesi olarak karşımıza çıkıyor.

dolar

Belirtilen seviyelerin üzerine çıkma ihtimali, yarın ABD’den açıklanacak Tarım Dışı İstihdam verisine bağlı olarak görülen değerli metalde, 1735 direncinin kırılmasından sonra 1800 seviyelerine doğru hızlı bir yükseliş söz konusu olabilir. Öte yandan veriye bağlı fiyatlamalarda geri çekilmelerde ise, 1708-1700 bölgesi kısa vadeli destekler konumunda. Yaşanan “mini” rallinin destek seviyeleri ise, alt tarafta 1690 ve 1675 bölgesi. Bu seviyelerin aşağı yönlü kaybedilmesine bağlı olaraksa altın tarafı daha önce gördüğü dip seviye 1616’ya doğru satış baskısı altında kalabilir. RSI haftalık grafikte negatif duruşunu korurken, aşırı satım bölgesi 25-30’lardan destek bulduğu görülüyor. Yükselişlerin devamında haftalık grafikteki RSI direnci, 40-44 seviyeleri takip edilebilir dirençler konumunda. Geri çekilmelerde ise 33 üzerinde tutunması önemli olacaktır. Kırılmasıyla tekrar 30’un altına sarkma ihtimalini güçlü olarak görmekteyiz.

Ürünün temel taraftaki fiyatlamalarına baktığımızda ise, yaşanan satış baskısı FED’in Eylül ayında gerçekleştirdiği toplantıda faiz oranlarını 75bp artırması ve FED Başkanı Jerome Powell başta olmak üzere, bölgesel FED Başkanlarından gelen sert ve şahin açıklamaların neticesinde oluşmuştu. Ancak geçtiğimiz hafta Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Kristalina Georgieva yaptığı açıklamalarda, FED’i ihtiyatlı olmaya çağırarak, “Fed’e politikalarında son derece ihtiyatlı ve dünyanın geri kalanı üzerindeki etkisine karşı dikkatli olma çağrısında bulunarak, Fed’in sorumluluğunun “çok yüksek” olduğunu ifade etti. Ayrıca ABD’den ve Avrupa’dan gelen NEGATİF veriler, piyasada resesyon endişelerini arttırdı ve değerli metal artan endişeler sonucu primlendi. Yarın ABD’den açıklanacak Tarım Dışı İstihdam rakamları ONS Altın (XAUUSD) için son derece önemli olacakken, veriye bağlı fiyatlamalarda destek-direnç seviyelerine dikkat edilmeli.

OLASI SENARYOLAR

İstihdam beklentiye paralel (250k vb.) açıklanırsa, ONS Altın (XAUUSD) tarafında hafif satışlardan sonra tekrar yükselişler söz konusu olabilir.

İstihdam beklentinin altında (150-200k vb.) açıklanırsa, veriye bağlı olarak yaşanacak olası geri çekilmeler kısa vadede net alım fırsatları sunabilir.

İstihdam beklentinin üzerinde (250-300k vb.) açıklanırsa, piyasalarda sert satışlar söz konusu olarak, yaşanan yükselişler yerini sert satışlara bırakabilir.

İstihdam önceki rakamın (315k) üzerinde (350-400k) açıklanırsa, ONS Altın’ın sert düşüşü ile Cuma kapanışı gerçekleştirmesi muhtemeldir.

YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR.

XAUUSD ALTINA YATIRIM YAPARAK PİYASANIN HAREKETLİLİĞİNDEN KAZANABİLİRSİNİZ.

KAYIT OLUŞTURMAK İÇİN TIKLAYIN.

robot
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.