altın
robot
analiz
robot
altın
analiz
analiz

XAUUSD (ONS ALTIN) ANALİZİ 09.11.2022

XAUUSD (ONS ALTIN) ANALİZİ 09.11.2022
altın
09.11.2022
26
A+
A-

ONS ALTIN
XAUUSD (ONS ALTIN) ANALİZİ

ONS ALTIN

XAUUSD (ONS ALTIN) Rusya-Ukrayna savaşı ile Mart ayında gördüğü 2070’li seviyelerinden bu yana devam eden satışlarla oluşan ana düşüş trendini haftalık grafikte yukarı yönlü kırma eğiliminde olan değerli metal altın tarafında, anlık olarak incelediğimizde 1707 seviyelerini görmekteyiz.

Geçtiğimiz hafta gerçekleşen FED toplantısında, faiz oranları 75bp artarken FED’den gelen mesajlarda faizlerin artırım hızının Aralık veya sonraki toplantıda yavaşlatabileceğinin ihtimaller dahilinde olduğunun vurgulanması üzerine ABD hazine tahvil faizlerinde düşüşler görüldü ve DXY kısa vadeli görüntüsünde ana yükseliş trendinin destek seviyeleri 110’lara kadar geri çekildi.

Altın ise, zayıf dolara bağlı olarak tepki alımlarına maruz kalarak 1700 seviyesini yukarı yönlü kazanmış olsa da, yarın ABD’den açıklanacak enflasyon rakamları öncesinde yatırımcılarının temkinli duruşunu koruduğu Avrupa seansında hafif kar satışlarına uğruyor. Enflasyondaki medyan beklenti Çekirdek taraf için konuşacak olursak yıllık bazda %6,6’dan, %6,5’e düşmesi yönünde. Öte yandan aylık bazdaki manşet enflasyon rakamlarında ise artış beklentisi görülüyor. FED’in politikasını belirlemek için daha önemli olarak gördüğü Çekirdek enflasyon eğer yarın beklentiler dahilinde düşerse, altın tarafında pozitiflik görülebilir. Ancak manşet rakamlara da dikkat edilmelidir. Manşet enflasyonun önceki rakamlardan yüksek gelmesi piyasaların hoşuna gitmeyecektir.

dolar

Öte yandan bugün Çin tarafından açıklanan enflasyon rakamlarında ise hafif düşüş dikkat çekiyor. Bir diğer tarafta ise, ABD’de dün başlayan ara seçimleri takip ediyoruz. Şu ana kadar demokratlar önde giderken Cumhuriyetçilerin bazı eyaletlerde öne geçtiği söyleniyor. Piyasalar açısından konuşacak olursak, Cumhuriyetçilerin senatoda çoğunluğu elinde bulundurması piyasaların işine gelecektir. Demokratların vergi artırımlarına yönelik politikaları başta borsayı negatif etkilerken, tahvil tarafında da olumsuz yansımaları görülmüştü.

GRAFİK

XAUUSD DA DİRENÇ DESTEK SEVİYELERİ

Teknik açıdan değerli metali incelediğimizde ise, ana düşüş trendini kırmaya yönelik hareketleri dikkat çekiyor. Kısa vadeli görüntüsünde 1700 ve 1690 seviyelerini destekler olarak takip edebiliriz. Belirtilen seviyelerin altında ise 1670’e kadar uzanan geniş bant aralığındaki fiyatlanmaya dikkat edilmeli. Olası yükselişlerde ise, 1719 üzerinde 1730-35 ve 1750 seviyelerini dirençler olarak takip edeceğiz. Göstergelerde, RSI haftalık grafikte pozitif ancak trend kırılımının gerçekleşmesi hareketin devamlılığı açısından önemli olacaktır. Genel yön ve işlem tavsiyesi adına kısa vadede belirtilen desteklere yakın alım yönlü pozisyonlar değerlendirilebilir olsa da, FED politikalarında henüz ciddi bir değişiklik görülmemektedir. Dolayısıyla ana yön hala daha AYI piyasasının devamına işaret ediyor. Belirtilen dirençlerden satış yönlü pozisyonlar alınması genel yöne uygun işlemler olacaktır.

YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR.

 

ALTINA YATIRIM YAPARAK PİYASANIN HAREKETLİLİĞİNDEN KAZANABİLİRSİNİZ.

VAKİT KAYBETMEYE SON!  TIKLA VE KAZAN

robot
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.