altın
robot
analiz
robot
altın
analiz
analiz

XAUUSD (Ons Altın) ANALİZİ 28.09.2022

XAUUSD (Ons Altın) ANALİZİ 28.09.2022
altın
28.09.2022
24
A+
A-

XAUUSD

XAUUSD (ONS ALTIN) FİNANSAL PİYASALARDA KAZANÇ FIRSATI YARATIYOR

XAUUSD (ONS ALTIN) ANALİZİ

XAUUSD (ONS ALTIN) Ana düşüş trendi içerisinde fiyatlanmasını sürdürmeye devam eden değerli metallerden XAUUSD (ONS ALTIN) tarafında, anlık olarak incelediğimizde 1651 seviyelerini görmekteyiz. Bugün dip seviye 1610’lardan başlayan hareketle %1.30 civarında yükseliş kaydeden değerli metalde, uzun vadeli haftalık görüntü ise son derece negatif. Rusya-Ukrayna savaşının yarattığı etkiyle 2070 seviyelerine kadar yükselen Ons altın, sonrasında FED’in sıkı para politikasına başladığı Mart ayından itibaren kademeli olarak düşüş yaşadığı görülüyor.

Geçtiğimiz hafta gerçekleşen FED toplantısında faiz oranları 75bp artarken FED Başkanı Powell’ın agresif tutumu, küresel piyasalardaki kayıpları arttırdı. Öte yandan, dün FED üyelerinden gelen şahin tonda mesajlar ileriye dönük FED Fon oranlarının fiyatlanmasını %4.50 seviyelerine çıkartırken Dolar endeksi ve Amerikan 10y hazine tahvilleri ise yükselişlerini sürdürdü. Dün gelen bir haberde, Kuzey akım boru hattına sabotaj iddiaları küresel piyasalarda başta Avrupa borsaları olmak üzere satışlara yol açarken, ons altın da baskı altında kalan ürünler arasındaydı. Teknik açıdan ürüne baktığımızda ise, yükselişlerin devamında 1655 ve 1690 seviyelerini direnç olarak takip edeceğiz. Geri çekilmelerde ise, 1616 üzerinde kalması önemli olacaktır. RSI tarafına baktığımızda haftalık grafikte aşırı satım bölgesi 30’un altına sarktığı görülüyor. Bu seviyelerden tepki alımlarının gelmesi üründe, 1700 seviyelerini gündeme getirebilecekken, uzun vadede jeopolitik risklerin gündeme geleceği ortamda altın fiyatları beklenilen kadar düşüş yaşamayabilir.

dolar

XAUUSD

Ancak bir diğer tarafta ise, ABD’de ki yüksek enflasyonun yarattığı riskler ve Amerikan Merkez Bankası FED’in enflasyonu baskılamak için attığı ve atmaya devam edeceği adımlar orta vadede altın tarafı için riskleri aşağı yönlü oluşturmaya devam ediyor. 2024 vadeli EURUSD kontratlarında görülen yükselişler, FED’in 2024 yılının ilk çeyreğinde faiz oranlarını indirmeye başlayacağı yönünde. Dolayısıyla uzun vadede ons altın fiyatlarında ciddi düşüşler beklenmemeli. Bir diğer tarafta ise, jeopolitik risklerin oluşturduğu kaygı ve özellikle Çin-Taiwan gerginliğinin belirsiz ortamı ons altın yatırımcısını canlı tutabilir. ABD’den bu konuyla alakalı gelen açıklamalar sert olurken, Çin tarafından da endişe verici ve sorumsuz davranışlar ardı ardına gelmeye devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde Taiwan açıklarında gerçekleştirilen askeri tatbikat, Amerikan yönetimi tarafından sert eleştirilere maruz kalmıştı.

YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR…

 

 

ALTINA YATIRIM YAPARAK PİYASANIN HAREKETLİLİĞİNDEN KAZANABİLİRSİNİZ.
KAYIT OLUŞTURMAK İÇİN TIKLAYINIZ…

 

robot
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.