altın
robot
analiz
robot
altın
analiz
analiz

XAUUSD (ONS ALTIN) ANALİZİ 30.09.2022

XAUUSD (ONS ALTIN) ANALİZİ 30.09.2022
altın
30.09.2022
33
A+
A-

XAUUSD

XAUUSD (ONS ALTIN) FİNANSAL PİYASALARDA KAZANÇ FIRSATI YARATIYOR

XAUUSD (ONS ALTIN) ANALİZİ

ONS ALTIN (XAUUSD) – Ana düşüş trendi içerisindeki fiyatlanmasını sürdürerek, Çarşamba günü gerçekleşen harekette uzun vadeli fibo desteği, 1616’ya spike atmasından sonra başlattığı tepki alımlarıyla kısa vadeli yükseliş trend oluşuma işaret eden hareketlerini koruyan ONS Altın (XAUUSD) tarafında, anlık olarak incelediğimizde 1669 seviyelerini görmekteyiz. Bu noktada ürün, Sterlin’in bu hafta küresel çapta sert değer kaybetmesinden sonra İngiltere Merkez Bankası’nın uzun vadeli “tahvil alım programını” açıklamasına bağlı olarak küresel çaptaki Hazine tahvillerinin, başta Amerika Birleşik Devletleri olmak üzere düşüşe geçtiği süreçte, değer kazandığı ve ABD’nin Florida eyaletini vuran Ian Kasırgasının madencilik sektörüne yarattığı negatif etkinin altın üretimini etkileyeceği düşüncelerini koruyarak anlık görüntüde “kısa vadeli” yükselişlerini desteklemeye devam ediyor. Teknik açıdan seviyelere ve göstergelere bakacak olursak, yükselişlerin devamında 1677 ve 1690 seviyelerini dirençler olarak takip edeceğiz. Kırılmasıyla 1730 yani ana düşüş trend bandı direnç seviyesi gündeme gelebilir. Olası geri çekilmelerde ise, 1750-45 bölgesi ilk destek olarak takip edilmelidir. Belirtilen destek bölgesinin kaybedilmesi durumunda ise, majör destek 1616 hızlı bir şekilde gündeme gelecektir. Altın tarafında, özellikle FED’in şahin tutumu sert satışları desteklerken geçtiğimiz hafta gerçekleşen FED toplantısında oranların arka arkaya 3. kez 75bp artması, ciddi negatiflik yaratmıştı. Enflasyonla mücadele vurgusunu sürdürmeye kararlı sözler sarf eden FED Başkanı Powell, “enflasyon bizim en büyük düşmanımızdır, enflasyonla mücadele kararlılık gerektirir ve biz %2 enflasyon hedefimize sıkı sıkıya bağlıyız” şeklinde söylemlerde bulunmuştu.

dolar

Öte yandan bu hafta FED üyelerinden gelen sert tonda mesajlarda, 2023 Mayıs ayına kadar faiz oranlarının artmaya devam edeceği düşüncelerini güçlendirdi. Bir diğer tarafta ise, Çin-Taiwan gerginliği ve Rusya-Ukrayna savaşının belirsizlik ortamı, altın yatırımcısını diri tutmaya devam ediyor.

Dün, Kuzey Kore’nin uzun menzilli balistik füze denemeleri, yabancı haber kaynaklarında gündem olurken, Japonya’dan konuyla alakalı sert açıklamalar geldi. Kuzey Kore’nin pervasızca davranışlarına müsaade edilmemesi gerektiğini vurgulayan Japon yetkililer, “içinde bulunduğumuz dünya konjektüründe, bu tarz agresif ve provakatör hareketler kesinlikle kabul edilemez” şeklinde söylemlerde bulundu. Konuyu toparlayacak olursak, altın özellikle FED’in attığı agresif para politikası adımlarıyla negatif fiyatlanabilecekken, Jeopolitik gerginliklerin yükseldiği seanslarda ise ciddi yükseliş potansiyeline sahip bir ürün. Dolayısıyla bu süreçte hem dünyadan gelen haber başlıkları hem de FED’in ileriye dönük atacağı adımların büyüklüğü, altın yatırımcısını yakından ilgilendiriyor.

YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR…

 

ALTINA YATIRIM YAPARAK PİYASANIN HAREKETLİLİĞİNDEN KAZANABİLİRSİNİZ.

KAYIT OLUŞTURMAK İÇİN TIKLAYINIZ.

robot
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.