altın
robot
analiz
robot
altın
analiz

Yatırımcılar Bu Gelişmeleri Takip Edecek! 20 Temmuz

Yatırımcılar Bu Gelişmeleri Takip Edecek! 20 Temmuz
altın
20.07.2022
23
A+
A-

Döviz Piyasalarında Korkutan Hareketlilik Başladı! Yatırımcılar Bu Gelişmeleri Takip Edecek! Euro Fiyatında Beklenmedik Gelişme…

Yatırımcılar Bu Gelişmeleri Takip Edecek! Yatırımını döviz alarak değerlendiren birçok yatırımcı gelen yeni haberler sonrasında endişelenmeye başladı. Euro/dolar paritesinde görülen son seviyeler korkutmuştu. Faiz haberleri sonrasında yükselen euro ise dikkat çekti! İşte son durum…

Avrupa Merkez Bankası (ECB) faiz kararı bu hafta içinde izlenecek en önemli ekonomik veriler arasında gösteriliyor. Küresel piyasalarda birçok yatırımcı tarafından takip edilecek faiz kararının adından euro cephesinde yaşanacaklar ise yakından takip edilecek. ABD Merkez Bankası (FED) tarafından alınan faiz artırma kararlarıyla güçlenen dolar, euro paritesine de yansımıştı. ECB kararı öncesinde yeniden yükseliş eğilimi gösteren euro ise piyasalar tarafından yakından takip edilmeye devam ediyor. 21 Temmuz’da gerçekleştirilecek ECB para politikası toplantısında gelecek kararların yeni yön arayışına neden olabileceği aktarılıyor.

Faiz Haberleri Sonrasında Euro Yükselişe Geçti!

Avrupa Merkez Bankası tarafından yarın yapılacak toplantıdan çıkacak kararlar yakından takip ediliyor. FED’in agresif faiz tutumu sonrasında euro/dolar paritesinin dalgalanmasının ardından ECB tarafından faizlerin artırılacağı tahminleri gelmeye başladı. Faizleri 50 baz puan seviyelerinde artırma eğilimi ile dikkat çeken ECB, bu beklentiler sonrasında euronun da yükseldiği görüldü. 22 yılın en yüksek faiz artışının yaşanabileceğine dair beklentilerin ortaya çıkmasının ardından euro/dolar paritesi önceki gün 1,0269 seviyelerine kadar yükselmeyi başarmıştı. Euro/TL ise 18 seviyelerinin üzerinde seyretmeye devam ediyor.

robot

Giderek kötüleşen enflasyon görünümüne karşın ECB tarafından yapılacak Temmuz ayı toplantısında 50 baz puanlık bir artış olabileceği ifade ediliyor. Ancak bu seviyenin destek olup olmadığı ise belirsiz olarak değerlendirildi. Haziran ayında yapılan toplantıda Temmuz ayında faizlerin 25 baz puan artırılmasına karar verilmişti. Diğer yandan uzmanlar 50 baz puanlık bir artış için yeterli desteğin olup olmayacağının şu an için belirsiz olduğu aktarıldı.

11 Yıl Sonra İlk Kez Yükselecek!

Avrupa Merkez Bankası tarafından 11 yıldır ilk defa faiz artırışına gidilmesine yönelik beklentilerin ortaya çıkması piyasaları da hareketlendirdi. Banka tarafından eğer 50 baz puanlık bir artış yapılırsa 8 yıldır devam eden negatif oranlı faizi sona erdirecek bir hamle olacak. ECB tarafından en son faiz oranları 2000 yılında 50 baz puan artırılmıştı. Ekonomistlerin beklentisi ise 25 baz puan seviyelerinde görülmeye başladı.

Yatırımcılar Bu Gelişmeleri Takip Edecek!

Euro Yükselecek Mi?

Yatırımcılar Bu Gelişmeleri Takip Edecek! ECB tarafından alınacak faiz artırma kararlarına dair sinyallerin güçlenmesinin ardından euroda toparlanma görüldü. Ancak uzmanlar euroda görülecek bu yükselişin geçici olabileceğine vurgu yapıyor. 2022 yılında 1,13’lü seviyelerde başlayan euro/dolar paritesi, 1 seviyelerine kadar gerilemesinin ardından ECB tarafından faiz artırımına yönelik sinyaller verilemeye başladı. Ancak analistlere göre ECB’nin bu süreçte geç kaldığı ifade ediliyor. Gelecek faiz artırımına karşı euronun ne yönde tepki vereceği ise yakından takip edilecek. Euronun değer kazanması beklenirken bazı uzmanlar ise yaşanacak bu yükselişin kalıcı olmayacağını aktarıyor.

Euro Bölgesi enflasyonun açıklanmasının ardından yüzde 8,6 seviyelerinin görülmesi, ECB’nin mevcut politikasının devam etmesi halinde paritenin 1,00’ın altına düşmesinin mümkün olabileceği aktarılıyor. Bekle ve göre politikasından vazgeçerek faiz artırma kararı ve diğer politikaların uygulamaya alınması ise yükseliş beklentilerini artıracaktır.

Euro/TL Ne Kadar?

Yatırımcılar Bu Gelişmeleri Takip Edecek! 20 Temmuz Çarşamba itibariyle hafta ortasında euro/TL 17,99 lira seviyelerinden işlem görmeye devam ediyor. 18 lira seviyesini gün içinde aşması beklenen euro/TL, yarın açıklanacak ECB faiz kararı sonrasında yükselişini hızlandırabilir. Dolar karşısında da değerinin düşmesinin ardından, artan enflasyon baskıları da faiz artırma sinyallerinin güçlenmesine neden oldu.

analiz
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.